Dnia 12 lutego 2015 roku w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w Koninie odbyły się Warsztaty Umiejętności Życiowych z zakresu urologii oraz technik samocewnikowania się.
To ogromnie ważna wiedza dla osób, które chcą żyć samodzielnie. Uczestnikami spotkania byli Podopieczni Fundacji oraz Rodzice naszych Podopiecznych, będący beneficjentami projektu: „AKTYWNI I NIEZALEŻNI”, a także instruktorzy niezależnego życia.
Warsztaty poprowadzili prof. dr hab. med. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz mgr Elżbieta Lisicka – pielęgniarka, również z tego samego Uniwersytetu Medycznego.
Warsztaty składały się z 4 części: dwóch teoretycznych i dwóch warsztatowych. Pierwsza, dotyczyła podstaw teoretycznych pęcherza neurogennego, czyli: epidemiologii, urazu rdzenia kręgowego pod okiem lekarza i pacjenta, powikłań pęcherza neurogennego, rehabilitacji urologicznej – postępowania po rozpoznaniu, wymagań diagnostycznych i leczenia.
Druga część odnosiła się do samocewnikowania jako podstawowej, skutecznej rehabilitacji oraz jako metody zapobiegania groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom pęcherza neurogennego.
Trzecia i czwarta część, praktyczna dotyczyła technik samocewnikowania, zapoznania się z dostępnymi produktami i ukazania różnic pomiędzy cewnikowaniem z ich wykorzystaniem. Specjaliści służyli pomocą w kwestii: na co zwrócić szczególną uwagę podczas cewnikowania.
Podczas warsztatów nie zabrakło czasu na dyskusje, zadawanie pytań specjalistom, dzielenie się wątpliwościami oraz dobrymi praktykami. Uczestnicy spotkania uzyskali również informacje o refundacjach oraz możliwości finansowania produktów urologicznych.
Margareta Dorabialska-Muś
Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON i 1%