Od pierwszych dni wojny wspieramy osoby z niepełnosprawnościami z Ukrainy. To grupa uchodźców, którym szczególnie trudno ewakuować się z miejsca zamieszkania i znaleźć przestrzeń dostosowaną do ich potrzeb, chodzi przede wszystkim o osoby poruszające się na wózkach.
Otaczamy opieką osobę z niepełnosprawnością i jej najbliższych. Pomagamy dopełnić formalności, zarejestrować się, uzyskać PESEL, założyć konto w banku, zarejestrować się do lekarza. Również od pierwszych dni pobytu organizujemy mieszkanie, badania, ocenę funkcjonalną i przedstawiamy plan rehabilitacji, na którą składa się fizjoterapia, masaże, aktywna rehabilitacja, indywidualne zajęcia z trenem niezależnego życia, a także zajęcia rehabilitacyjne na basenie.
Po 2 – 3 miesiącach pełnego wsparcia, szukamy możliwości przeniesienia rodziny do samodzielnego mieszkania. Szukamy mieszkań maksymalnie dostosowanych do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Przez cały czas pobytu pomagamy w zakupie żywności, sprzętu medycznego, materiałów medycznych, zapewniona jest opieka pielęgniarska, a także inni specjaliści, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Wiele rodzin, które przyjechały do nas, straciły wszystko w wyniku ataku Rosji na ich miasta, wsie, domy, przedszkola, szpitale…
W Fundacji PODAJ DALEJ prowadzimy również codzienne zajęcia świetlicowe dla dzieci z Ukrainy, zarówno tych sprawnych jak i dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia odbywają się w języku polskim i ukraińskim. Kupujemy rzeczy potrzebne rodzinom ukraińskim, mieszkającym Polsce, jak również rodzinom z najdalszych zakątków Ukrainy i wysyłamy do nich paczki. Współpracujemy również z Sebastianem – wolontariuszem, który regularnie dojeżdża do miejsc, do których inna pomoc nie dociera… Zawozi to co jest niezbędne: leki, materiały opatrunkowe i żywność.
Część rodzin, które przyjechały i są pod opieką Fundacji podjęło decyzję o tym, że chce zostać w Polsce, bo nie ma do czego wracać. Podejmują pracę, uczą się języka polskiego, starają się normalnie żyć.