Od początku istnienia Fundacji współpracujemy z Samorządem Miasta Konina, aby wspólnie wypracowywać jak najlepsze rozwiązania w obszarze likwidacji barier architektonicznych i włączania osób z niepełnosprawnością do społeczeństwa.
Konsultujemy projekty mających powstać inwestycji i przeprowadzamy audyty już istniejących budynków pod kątem ich dostępności. Każdy audyt kończy się Raportem zawierającym wskazówki, co należy zrobić, aby budynek został zakwalifikowany jako dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostosowywanie, przerabianie i projektowanie rozwiązań, które będą dostępne dla wszystkich, nie tylko osób niepełnosprawnych leży w naszym wspólnym interesie. Jako społeczeństwo wszyscy się starzejemy i nigdy nie wiadomo, z jakich udogodnień przyjdzie nam korzystać w przyszłości.
Maciej Wiatrowski, Wiceprezes Zarządu Fundacji, specjalista ds. innowacji
Jesienią zabieramy radnych i urzędników Konina oraz dziennikarzy na szczególny spacer. Poruszają się na wózkach inwalidzkich, by z tej perspektywy ocenić dostępność miasta. Bierzemy udział w spotkaniach z różnymi grupami interesariuszy w celu poprawy dostępności Konina.
Podopieczni Fundacji z niepełnosprawnością ruchową uczą się pokonywać bariery (m.in. w Parku Samodzielności w Osadzie Janaszkowo) i korzystać z komunikacji miejskiej w Koninie. Wszyscy uczestnicy mieszkań treningowych przechodzą specjalne treningi poruszania się i orientacji w terenie, a także wsiadania, wysiadania i podróżowania autobusem. Dzięki temu większość z nich nie boi się już podróżować samodzielnie, a w razie potrzeby wie, jak poprosić o pomoc.
W 2019 r. stworzyliśmy specjalne narzędzie pomiarowe dostępności instytucji użyteczności publicznej dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Z tego prostego (i bezpłatnego) narzędzia mogą korzystać osoby, które nie muszą mieć wiedzy o tego typu audycie. Narzędzie składa się z dwóch części:
- ankiety badawczej,
- wytycznych dla osób prowadzących monitoring dostępności; a tutaj są m.in. informacje o tym, jak powinno wyglądać otoczenie budynku z uwzglęnieniem komunikacji publicznej i prywatnej oraz przejść dla pieszych, strefa wejściowa do budynku, komunikacja pozioma i pionowa, dostępność usług i funkcji w budynku (w tym toalety), ewakuacja z budynku i informacja w budynku. Wszystko opatrzone rysunkami i odnośnikami do odpowiednich dokumentów prawnych.
Temat ewakuacji osób z niepełnosprawnościami nadal w Polsce raczkuje. W razie pożaru lub innego zagrożenia osoby z niepełnosprawnościami są w pełni zależne od pomocy innych. Dlatego właśnie opracowaliśmy film pt. „Wyjście awaryjne”, w którym pokazujemy najważniejsze zasady obowiązujące podczas ewakuacji osób poruszających się na wózkach. To film instruktażowy, w którym pokazaliśmy jak bezpiecznie i z wykorzystaniem różnych sprzętów ewakuować osobę z niepełnosprawnością narządu ruchu. Film adresowany jest do osób pracujących w placówkach, w których przebywają osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, ale również do strażaków i innych służb ratujących zdrowie i życie ludzi.