Podczas spaceru na świeżym powietrzu miejscowe dzieci opowiadały dobrze im znaną legendę Władysławowa. Otóż dawne miasto szlacheckie lokowane było na prawie miejskim w 1727 roku przez Władysława Jana Kretkowskiego, wojewodę chełmińskiego. Podstawą rozwoju Władysławowa było tkactwo. Osiedlili się tutaj wówczas tkacze z Czech i Saksonii.
W XIX wieku rozwinęła się tu produkcja bryczek i wozów. Spacerując uliczkami Władysława można zauważyć, że do dnia dzisiejszego zachował się XVIII-wieczny układ zabudowy.
Interesujący zespół zabytków tworzą dawne domki tkaczy z przełomu XVIII i XIX wieku. Są to murowane budynki parterowe, kryte dachami naczółkowymi lub czterospadowymi. W niektórych zachowały się przelotowe sienie.
Po przeciwległej stronie rynku w czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej, w 1979 roku, ustawiony został głaz narzutowy, upamiętniający poległych i pomordowanych w latach 1939-1945. W eklektycznym budynku dawnego kościoła ewangelickiego z drugiej połowy XIX wieku mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury – w którym to właśnie mamy przyjemność w każdy czwartek mieć zajęcia, ale z nas szczęściarze!
Po spacerze przyszedł czas na zajęcia manualne z modeliny rozwijające wyobraźnię pt: „Magiczne talizmany"- i w ten oto sposób powstały przepiękne talizmany, które zostaną wykorzystane wraz z innymi wspaniałymi pracami naszych podopiecznych do wystawy, która odbędzie się w dniu 17.11.11r.
Po przerwie ze słodkim poczęstunkiem podopieczni nabrali ochoty do zajęć ruchowych i zaczęły się wspólne zabawy integracyjne.
I tak oto miłym akcentem zakończyły się nasze kolejne zajęcia!
Projekt TURYSTYCZNY SZLAK dofinansowała Gmina Władysławów.
Margareta Dorabialska – Muś
**********
Zajęcia dla dzieci stają się dobrym pretekstem do spotkań również dla rodziców. Gminny Ośrodek Kultury we Władysławowie stał się w ostatni czwartek kinem studyjnym. Kinem, do którego zaprosiliśmy rodziców z nadzieją, że film stanie się inspiracją do wymiany doświadczeń i gorącej dyskusji. Tak też się stało – „Sam" to film niebanalny i mówiący o trudnych sprawach, film o którym pisano:
„To wzruszająca opowieść o opóźnionym w rozwoju Samie (Sean Penn), który musi stoczyć długą i prawdopodobnie bolesną walkę o odzyskanie praw rodzicielskich. Chce zaopiekować się swoją córką, którą odebrali mu urzędnicy z opieki społecznej. U boku Sama staje Rita (Michelle Pfeiffer), adwokat, która sama jest matką. Dzięki niezwykłemu klientowi i z pozoru zwykłej sprawie, Rita nauczy się czegoś ważnego o życiu i przede wszystkim o rodzicielstwie…
Film jest naprawdę dobry, czego dowodem jest szereg nagród, jakimi został wyróżniony. Między innymi w 2002 roku został nominowany do Oscara oraz zdobył Złoty Laur Amerykańskiej Gildy Producentów Filmowych. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście muzyka, która dostała nominowana do nagrody Grammy.
Rodzice zwracali uwagę zarówno na inne realia jak i często odnosili się do swoich doświadczeń. Mimo różnic dostrzegli podobieństwo w dość samotnej walce z systemem. Film wzruszający, świetnie zagrany pozostawia widza z refleksją i pytaniami. A w kinie właśnie o to chodzi. Ten film porusza, pozwólcie by poruszył również Was.