Każdego roku wykorzystujemy warsztaty teatralne, jako cudowną formę terapii i naukę wyrażania siebie.
Uczestnicy i wolontariusze Fundacji imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ chętnie i z ogromnym zaangażowaniem włączają się w ciekawe i inspirujące projekty. Z pewnością takim projektem jest WOLONTARIAT TEATRALNY.
Większość podopiecznych oraz wolontariuszy ma już za sobą doświadczenia płynące zarówno z warsztatów teatralnych, jak i z finalnych przedstawień. Wszyscy ze wzruszeniem wspominamy ubiegłoroczny koncert przygotowywany przez Młodzieżowy Dom Kultury, w którym obok małych artystów, nasi podopieczni pokazali się w etiudzie świątecznej. Minął rok – przed nami kolejne wydarzenie. Wydarzenie, do którego musimy się przygotować, aby ponownie wystąpić na jednej scenie z wokalistami, tancerzami i aktorami z MDK.
Uczymy się od najlepszych – Jarosław Sparażyński i Małgorzata Zasadzka pracują z grupą uczestników przede wszystkim nad edycją głosu, panowaniem nad nim, dykcją oraz pracą nad tekstem. Jarosław Sparażyński i Przemysław Góralski spotykają się również z wolontariuszami.
Wszystko zaczęło się we wrześniu 2015, kiedy dwunastu wolontariuszy oraz grupa podopiecznych z Konina rozpoczęła cykl warsztatów przygotowujących do grudniowego, świątecznego spektaklu. Spotkania odbywają się w soboty, w siedzibie Fundacji imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ oraz w Młodzieżowym Domu Kultury. Każda z grup pracuje oddzielnie, każde kilkugodzinne zajęcia pozwalają zarówno wolontariuszom, jak i podopiecznym na rozwinięcie umiejętności teatralnych. Podopieczni uczą się wykorzystywania technik scenicznych – wykorzystywanie podczas zajęć np. dramy sprzyja rozwojowi osobistemu każdego z nich. Pozwala im na pełniejszą świadomość swojego ciała, głosu, gestów – wchodzenie w role sprawia im ogromną radość. Podczas warsztatów panują sprzyjające warunki do rozwoju postaw twórczych, poczucia sprawstwa. Takie działania, jak przedstawienia pozwalają na inne, mniej stereotypowe postrzeganie osób z niepełnosprawnością przez środowisko lokalne.
Przemysław Góralski – „W swojej pracy koncentruję się na ruchu scenicznym. To dla mnie kolejna możliwość zaobserwowania, z jakim zapałem wszyscy uczestnicy projektu przygotowują się do tego, by kolejny już raz wystąpić przed publicznością. Staram się, aby te zajęcia były jak najbardziej różnorodne, aby poszerzały możliwości, pozwalały na to, by każdy z uczestników czuł, że wiele może się nauczyć, a później to wykorzystać. W pracy nad przedstawieniem ogromnie ważny jest ruch sceniczny, świadomość siebie na scenie ale i umiejętność wchodzenia w kontakt z innymi osobami, kontakt wzrokowy, mimika i gesty – świadomość zarówno swojego ciała, jak i siebie w przestrzeni. Wprowadzam scenki dramowe – działają terapeutycznie ograniczając poczucie wstydu, budzą zaufanie, poczucie bezpieczeństwa oraz zwiększają umiejętności pracy zespołowej. Praca nad spektaklem to praca zespołowa, dlatego też pracuję zarówno z uczestnikami, jak i z wolontariuszami – również nad redukcją lęku przed ekspozycją społeczną. Praca nad przedstawieniem nabiera tempa, już za miesiąc wigilijne przedstawienie – nie zdradzę szczegółów. Będzie się działo!”
Iwona Grześkowiak, koordynatorka projektu WOLONTARIAT TEATRALNY – „Dla naszych podopiecznych oraz wolontariuszy to kolejne spotkanie z teatrem. Tkwi w nich ogromny potencjał, każde spotkanie pokazuje, jak rozwijają się ich umiejętności. Wolontariat Teatralny to uwrażliwienie na świat oraz człowieka poprzez kontakt ze sztuką, w tym przypadku z teatrem. Chcemy, aby był to wypracowany model działań z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną – integracyjna praca nad przedstawieniem teatralnym. Warsztaty teatralne to zdobycie wiedzy, radość z działania – tworzenie krótkiej formy teatralnej, oszczędnej w formie scenografii oraz charakteryzacji. Wolontariusze odkrywają zarówno swoje zdolności, jak i uczą jakimi, efektywnymi oraz adekwatnymi metodami mogą pracować z osobami z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną i sprzężoną. Wolontariusze również intensywnie pracują – jednym z przykładów ćwiczeń było wykorzystanie rekwizytów – każdy z wolontariuszy wybierał nakrycie głowy i do niego dobierał odpowiedni gest lub słowo. Po chwili następowała wymiana – z zamkniętymi oczami i z innymi nakryciami głowy – ale z poprzednimi gestami i słowami – bardzo ciekawe i zabawne ćwiczenie sceniczne”.
Wszystko to by wspólnie przygotować świąteczne przedstawienie. Przedstawienie, na które już dziś chcielibyśmy Państwa zaprosić – do zobaczenia 19 grudnia 2015 roku w Centrum Kultury i Sztuki – OSKARD.
Anna Klechniowska
Projekt „Działania wspierające opiekunów/wolontariuszy i rodziny osób z niepełnosprawnością i przewlekle chorych – wolontariat teatralny wspracie wolontariuszy przez sztukę” współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Miasta Konina oraz 1% podatku.