Projekt „Mądre włączanie” – Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
oraz Gränges Konin S.A. połączyły siły!
Warsztaty dobrych spotkań
Świetna atmosfera, praca, wypoczynek, dobre jedzenie, piękne miejsce, ciekawi ludzie, spotkania polsko-ukraińskie, długie rozmowy przy ognisku i wspaniałe doświadczenia… czy to wszystko można przeżyć w jednym miejscu i to pod jednym dachem? Oczywiście! A to za sprawą Warsztatów Dobrych Spotkań, które zorganizowała Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ dzięki wsparciu firmy Gränges Konin S.A.
W dniach 23 – 26 czerwca 2022 w Grochowach koło Konina odbywały się warsztaty, podczas których blisko 40 osób uczyło się – bawiąc, wielu technik niezbędnych do organizowania i prowadzenia spotkań grupowych, kolonii czy półkolonii. Oto pod jednym dachem spotkali się nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy domów kultury, właściciele firm, przedstawiciele rożnych organizacji, tłumaczka, wolontariusze z Polski i z Ukrainy, osoby niepełnosprawne i całkiem sprawne by nauczyć się jak pomagać innym. I to się udało!
– Prowadzenie spotkań z grupami dzieci i młodzieży wcale nie należy do łatwych. Inspiracja w postaci gier, ćwiczeń, improwizacji i rytuałów oraz rozmów z innymi prowadzącymi potrafi dodać wiatru w skrzydła. Dzięki udziałowi w tych warsztatach można było zyskać więcej pomysłów na zajęcia grupowe, do których potrzebne jest głównie ciało, głos i wyobraźnia, a więc takich, które nie generują dodatkowych kosztów, a są ciekawe i wciągające. Cieszę się, że mogłam prowadzić te warsztaty dla tak wspaniałych, twórczych i otwartych na nowe uczestników – mówiła Ola Chodasz, charyzmatyczna trenerka, która od ponad 20 lat prowadzi warsztaty i wydarzenia z integracji, komunikacji, współpracy, dobrostanu i odporności psychicznej.
Atmosfera podczas warsztatów była niesamowita. Wyobraźmy sobie nieśmiałą, młodą dziewczynę, mieszkającą gdzieś w niewielkiej wsi, w której oprócz remizy strażackiej, małej szkoły, sklepu i punktu aptecznego nie ma nic innego. Warsztaty ją ośmieliły!
– Najbardziej podczas tych warsztatów podobały mi się techniki, których uczyliśmy się poprzez zabawę i gry. Uwielbiam grę biały kot, czarny pies i wąż i kura – opowiadała Nikola.
Anna jest niepełnosprawna, ale podczas warsztatów, to że porusza się inaczej niż większość uczestników w niczym jej nie przeszkadzało.
– To był wspaniały czas. Fantastyczna grupa, energia, dzielenie się doświadczeniami. A wszystko to na luzie i z dużym plecakiem świetnych ćwiczeń do wykorzystania. Wykorzystam! Dla mnie pierwsza trójka z gier podczas warsztatów to: moneta, piosenki i przeciwstawne gesty i słowa – opowiadała Ania.
– To, co najbardziej utkwiło mi w pamięci, to ludzie, ludzie, ludzie i atmosfera. Swoboda i lekkość. To wszystko udało się nam stworzyć przez tak krótki czas. To niesamowite przeżycie móc uczestniczyć w tych warsztatach. Dziękuję za wszystko – mówiła Katarzyna.
Magdalena zapamięta na długo tworzenie piosenek i układy taneczne.
– No mamy talent! Pomysły na piosenki, tworzenie tekstów do znanych utworów i wykonanie do tego układu tanecznego to dopiero coś! – opowiadała Magda.
Rusłana jest z Ukrainy. Trzy miesiące temu uciekła spod Kijowa z 11-letnią córką. Od tamtego czasu mieszkają we dwie, w małym pokoiku hotelowym w Koninie. I choć są bardzo wdzięczne, że mają tutaj bezpieczne miejsce do życia, to dla nich wyjazd poza 10- metrowy pokój hotelowy, to jak namiastka wakacji.
– Cieszę się, że mogłam wyjechać razem z córką. Podczas tych warsztatów wiele się nauczyłam, a córka mogła spędzić piękny weekend wśród zieleni, na wsi z czystym powietrzem, wśród ludzi. To niezwykle ważne. Mogła się wykąpać w stawie, przynieść z kurnika świeże jajka, wydoić krowę, pobawić się z psem i pobyć po prostu na wsi. Jaka wielka radość. Nie mamy tego na co dzień. Nasze dni, odkąd wybuchła wojna, są szare i smutne. Tutaj zobaczyłam, że moje dziecko znów jest szczęśliwe, radosne, beztroskie. A dla mnie ten wyjazd to była niebywała dawka emocji, błogie uczucie szczęścia, jakże tego mi brakowało. Dziękuję Polsko! – mówiła Rusłana.
Hanna też uciekła przed wojną z Ukrainy. Udało jej się wsiąść do pociągu, ale tylko z jednym pasażerem – wnuczką Anią. Dla reszty rodziny nie było już miejsca. Dla babci i wnuczki wyjazd na warsztaty to okazja do spędzenia czasu wśród ludzi.
– Nie było wątpliwości, że takie warsztaty są potrzebne, szczególnie teraz, kiedy w Polsce jest tyle dzieci z Ukrainy. Byłoby wspaniale gdyby udało się zorganizować dla nich czas, podczas kolonii, czy półkolonii, tak żeby za bardzo nie tęskniły za domem, nie myślały o tym wszystkim co tam się dzieje. Stąd nasz pomysł na warsztaty z Olą Chodasz, która poprzez zabawę, gry i dialog nauczyła nas budowania dobrej atmosfery w grupach, opartej na bezpieczeństwie, zaufaniu, otwartości oraz dobrej integracji tak ważnej szczególnie teraz. Nauczyliśmy się też rozmawiać ze sobą – mówiła Zuzanna Janaszek Maciaszek, prezes Fundacji PODAJ DALEJ.
Karolina zapewniła, że na tak wartościowe warsztaty, w tak klimatycznym miejscu, z takimi wspaniałymi ludźmi i pozytywną prowadzącą zawsze będzie chętnie wracać.
– Ola Chodasz jest trenerką pełną pozytywnej energii, która wpływa na innych. Potrafi świetne zintegrować grupę, dzięki czemu warsztaty są bardzo interesujące, można z nich wiele wynieść i nikt się na nich nie nudzi. Takie warsztaty uzależniają – mówiła Karolina.
Weronika dodała:
– Myślę, że te warsztaty można ująć w jednym zdaniu: Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, zaangażuj mnie, a zrozumiem! Dziękujemy za wszystko.
* * *
Warsztaty Dobrych Spotkań zostały zorganizowane w ramach większego projektu pt. „Mądre włączanie”, który Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ realizuje dzięki pomocy finansowej Gränges Konin S.A. Wkrótce zaprosimy na warsztaty online dla nauczycieli z całej Polski, których celem jest integracja i „mądre włączanie” dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy.