Jeszcze do niedzieli (do 15 września) latamy na szybowcach na lotnisku w Turbii niedaleko Stalowej Woli. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że za sterem siadają osoby
z niepełnosprawnością ruchową. Wózek i ograniczenia zostawiają na ziemi. W niebie nie ma ograniczeń!
Lądowanie w polu lotniska nie zawsze się udaje. Zdarza się, że szybowiec, który zboczył z kursu trzeba ciągnąć kilkaset metrów z powrotem na start. Siła i zręczność wolontariuszy Fundacji PODAJ DALEJ, przydają się wtedy najbardziej. Ale też i do codziennego wspierania osób z niepełnosprawnością, uczestników kursu szybowcowego realizowanego już po raz trzeci w ramach fundacyjnego projektu „ROZWIŃ SKRZYDŁA”.
Uczymy latać tych, którzy na co dzień mają problem z pokonaniem nawet niewielkiego krawężnika
i są zależni od pomocy innych. Osoby z niepełnosprawnością ruchową latają na szybowcach
i paralotniach, a kiedy kończą szkolenia są pewni, że mogą wszystko. Wierzą, że mogą żyć aktywnie, zmieniać to, co do tej pory wydawało się nierealne, mieć marzenia i realizować je.
Pierwsze kroki do nieba
Pierwszy krok to kwalifikacja przez lekarza Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Drugi to zaliczenie
e-learningowego szkolenia. Kurs podstawowy szybowcowy to 60 godzin zajęć teoretycznych i 60 praktycznych. Kończy się prawidłowym wykonaniem lotu tzw. holu za samolotem.
Aby uzyskać licencję potrzeba dużo pracy i własnej determinacji! Egzaminy teoretyczne dotyczą m.in. budowy technicznej i zasad działania szybowca, jego obsługi, warunków atmosferycznych, w których trzeba się bardzo dobrze orientować, a także zagadnień z prawa lotniczego i procedur kontroli lotów, łączności, meteorologii, zasad lotu, planowania i wykonania lotu, nawigacji, a także procedur
i bezpieczeństwa lotu. System podpowiada kursantowi, od którego przedmiotu zacząć i do jakiego przejść w następnej kolejności. Z każdego obszaru tematycznego zdaje się egzamin. Tylko wtedy można zabrać się za naukę kolejnego przedmiotu.
Ponadto trzeba wykonać bardzo dużo lotów dodatkowych, doskonalić hole za samolotem i loty na termice, które mogą trwać nawet kilka godzin. Łącznie na szybowcach nasi Uczestnicy wykonali ponad 1700 lotów szybowcowych. Na szybowcach w 2015 r. latało z nami 10 osób; w 2016 r. 19 osób; a w 2019 r. 13 osób. Jedna osoba zdała państwowy egzamin na licencję szybowcową, a dwie kolejne są w trakcie.
Serdecznie zapraszamy do Turbii. Spotkają tu Państwo niezwykłych ludzi, którzy mimo wielu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, realizują marzenie o lataniu…
Na zachętę zapraszamy do obejrzenia krótkich podniebnych wspomnień z projektu zrealizowanego
w 2016 r. – https://youtu.be/O1t_AC25hrw oraz z pierwszej edycji projektu, czyli z 2015 r. – https://youtu.be/WB9CXp2MuK4