Mieszkańcy mieszkań treningowych są zwykle bardzo zajętymi osobami – liczne kursy, szkolenia, fizjoterapia i możliwość realizacji swoich pasji. I właśnie o pasji blogowaniu rozmawialiśmy podczas naszej wizyty w Akademii Życia gdzie spotkało nas bardzo miłe przyjęcie.
Czym jest pisanie bloga i kto może je pisać – burza mózgów i nasza definicja okazała się zdecydowanie szersza niż tylko „dziennik z ułożonymi chronologicznie wpisami, komentarzami oraz dyskusjami”.
Szybko okazało się, że Karolina i Ala mają za sobą doświadczenia w blogowaniu – bardzo czekamy na reaktywację Waszych blogów Dziewczyny! Każdy z nas znajdował jedno szybkie skojarzenie na hasło „BLOG” – dziennik, wpis, pasja. Te trzy słowa dość dobrze oddają sedno blogowania – bo by pisać bloga ważna jest pasja i chęć by się nią dzielić. Ale czy tylko ona? Piszemy bo chcemy podzielić się z innymi swoją wiedzą, linkami do innych blogów i stron internetowych. Zgodziliśmy się, że pisanie bloga może być terapią zarówno dla jego autora lub autorki jak i dla grona odbiorców czujących podobnie i mających podobne problemy i doświadczenia.
Podzieleni na zespoły pracowaliśmy nad określeniem nie tylko funkcji blogów ale też nad plusami w ich prowadzeniu. A w parach – niespodzianka:-) Siedząc naprzeciwko siebie Wymyślaliśmy tytuły blogów, wpisy i komentarze do takich kategorii jak: moda, niepełnosprawność, motoryzacja czy fotografia – „Wiatr pod narty”, „Fotoshop nie gryzie” czy „Motoryzacja okiem kobiety” to tylko kilka z tytułów naszych wymyślonych blogów. Omówiliśmy też najciekawsze blogi w kategorii BLOG ROKU 2014.
Bo blog to nie tylko pasja i chęć dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami ale także pomysł na życie i to w tym najbardziej konkretnym wymiarze.
Czy na blogu można zarobić? Oczywiście! Trzeba tylko znać zasady i być na tyle zdeterminowanym i konsekwentnym by nasze wpisy przyciągały czytelników, którzy nasz blog polubią i będą do niego wracać. Ważna jest tematyka – jeśli już wiemy, że możemy na blogu zarobić koncentrujemy się także na wzmocnieniu pozycji bloga przez zainstalowanie narzędzi Google ułatwiające pozycjonowanie i wyszukiwanie wg słów.
Czy zawsze trzeba mieć działalność gospodarczą? – o ile jest to dla nas korzystne. Zarabiamy na umieszczeniu reklam produktów, usług, stron, które firmy umieszczają na blogu (w oparciu o umowę – zlecenie) oraz na zamieszczaniu artykułów, sprzedaż własnych produktów lub usług i sprzedaż fizycznych produktów. Poza domeną czy prowadzenie bloga nie generuje innych kosztów. Aby zarabiać na blogu nasz blog musi być popularny (bardzo istotna jest tematyka). Na blogi o bardzo kontrowersyjnej treści jest sporo wejść ale badania pokazują, że są to często krótkie odwiedziny ograniczające się do jednego postu. Im więcej czytelników w niszy, na której łatwo jest zarobić pieniądze, tym większe dochody z blogowania.
Tyle o blogach i pasji blogowania, Akademicy – dziękujemy za Waszą aktywność i do zobaczenia.
Małgosia i Ania