Mieszkania treningowe to nie tylko praca. Dbamy tutaj o równowagę na wszystkich płaszczyznach życia, zatem dobra kondycja psychiczna uczestników jest dla nas równie ważna, jak kondycja fizyczna. Dlatego poza pracą, którą mieszkańcy wykonują na rzecz poprawy swoich funkcji fizycznych oraz umiejętności samodzielnego radzenia sobie z czynnościami życia codziennego uczestnicy regularnie biorą udział w różnorodnych atrakcjach kulturalnych. A takich u nas dostatek. Dzięki udziałowi w życiu społecznym, osoby z niepełnosprawnościami przekonują się, że ich ograniczenia fizyczne nie stanowią barier, a wszelkie imprezy i wydarzenia kulturalne są dla nich w pełni dostępne.
W ostatnim czasie uczestnicy mogli spróbować swoich sił podczas spływu kajakowego organizowanego specjalnie dla nich. Oprócz przełamania swoich lęków doświadczyli dużo śmiechu, słońca i dobrej zabawy.
Kilka dni później mieszkańcy wraz z asystentami wybrali się do Łodzi, gdzie mogli podziwiać piękno tamtejszego Zoo i Orientarium. Oczywiście zawsze przy okazji takich wyjazdów kawka i lody obowiązkowo.
W mieszkaniach treningowych nie przegapiamy żadnej okazji do świętowania i zabawy. Ogniska, koncerty, wyjścia do kina, teatru, restauracji, spotkania autorskie to nasze okazje do celebrowania życia i przyjaźni. Wielkim walorem uczestnictwa w Akademii Życia i Samodzielności oraz Domu Samodzielności jest to, że to mieszkańcy decydują o tym, czy chcą wziąć udział w wydarzeniach. Sukcesem i atutem jest także to, że samodzielnie wyszukują i wskazują na imprezy, które ich interesują. Dzięki pobytowi w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w Koninie osoby z niepełnosprawnością ruchową odkrywają, że słowo „wykluczenie” to tylko martwe słowo a nie jak dotąd sądzili prawda absolutna. Odkrywają, że mogą żyć pełnią życia, cieszyć się, bawić, śmiać i co najważniejsze pokochać siebie i swoje życie, a także być przykładem dla innych, którzy poddali się i zaprzestali walki o siebie.
Drodzy uczestnicy jesteście dowodem na to, że można zacząć od nowa, że można zmienić swoje życie, jeśli tylko podejmie się ryzyko i opuści swoją strefę komfortu, która niestety w wielu przypadkach komfortem nie jest. Dziękujemy, że jesteście!
Małgorzata Tyczewska
Projekt Akademia Życia i Samodzielności jest współfinansowany z środków Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych