Mielnica

Mielnica – wieś w Polsce położona malowniczo na południowym brzegu jeziora Gopło, w województwie wielkopolskim (powiat koniński, gmina Skulsk). To tutaj doktor Piotr Janaszek od 1981 roku organizował letnie obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych. Wakacyjny wypoczynek połączony był z rehabilitacją. Każdego lata do Mielnicy przyjeżdżało ok. 250 osób niepełnosprawnych z Polski zagranicy. Dzięki sporej grupie osób i instytucji, które udało się zaangażować do budowy Mielnicy, powstała tutaj solidna baza rekreacyjna dla osób niepełnosprawnych. Słynne hasła „Mielnica potrzebuje przyjaciół” oraz „Wszyscy budujemy Mielnicę” znane były w kraju i świecie. Wsparcie napływało z Polski, Szwecji, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

 

Od nadgoplańskiej Mielnicy nazwę wzięła Fundacja Mielnica założona przez doktora Janaszka w 1989 roku. Była to jedna z pierwszych organizacji pozarządowych w Polsce, która wprowadzała systemowe rozwiązania na rzecz osób niepełnosprawnych. Powstały tutaj m.in. dwa  warsztaty terapii zajęciowej dla 80 osób niepełnosprawnych, Ośrodek Rehabilitacji i Zakład Pracy Chronionej.

 

Po tragicznej śmierci doktora Piotra (1998 r.), Fundacja Mielnica – dzieło jego życia – przeszła w ręce drugiego fundatora z Warszawy. Organizacja istnieje, ale duch doktora Piotra uleciał, zabrakło jego energii i siły motywacji (…). Nad Gopłem nie ma już obozów, ośrodek z takim trudem zbudowany popadł w ruinę. Idee i marzenia Doktora Piotra są obecnie urzeczywistniane w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, zarządzanej przez córkę lekarza Zuzannę. *

 

* Eugenia R. Dabertowa, „Doktor Piotr. Pasje życia Piotra Janaszka”, Poznań 2009

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - podajdalej.org.pl