Już jest narzędzie pomiarowe dostępności instytucji użyteczności publicznej dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
– Przez kilka miesięcy pracowaliśmy nad tym narzędziem, potem testowaliśmy, wprowadzaliśmy zmiany. Bardzo zależało nam, aby było jak najlepiej skonstruowane i proste. Żeby mogła z niego korzystać osoba, która nie ma wiedzy o tego typu audycie. – mówi Maciej Wiatrowski, odpowiedzialny za projekt.
Narzędzie składa się z dwóch części. Pierwsza to ankieta badawcza, a druga to wytyczne dla osób prowadzących monitoring dostępności. Tutaj znajdą Państwo m.in. informację o tym, jak powinno wyglądać otoczenie budynku z uwzglęnieniem komunikacji publicznej i prywatnej oraz przejść dla pieszych, strefa wejściowa do budynku, komunikacja pozioma i pionowa, dostępność usług i funkcji w budynku (w tym toalety), ewakuacja z budynku i informacja w budynku. Wszystko opatrzone rysunkami i odnośnikami do odpowiednich dokumentów prawnych.
[thrive_leads id=’15678′]
Narzędzie zostało tak opracowane, żeby mogły z niego korzystać również osoby, które niekoniecznie posiadają fachową wiedzę o audycie dostępności.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Polska Bez Barier za owocną współpracę podczas tego projektu!
Narzędzie pomiarowe powstało w ramach Projektu „Wielkopolska dostępna”.