Większość z nas odpowiedziałaby, że tak. Czy jesteś asertywna/ asertywny…to już pytanie, na które niełatwo jest odpowiedzieć? Niektórzy z nas są nimi „od zawsze”, ale dla wielu bycie asertywnym to ciągłe dylematy – co zyskam, a co stracę będąc asertywnym.
O tym i innych kwestiach związanych z asertywnością rozmawialiśmy podczas warsztatów aktywizujących dla uczestników projektu NIEPEŁNOSPRAWNY MOŻE WIĘCEJ (14.03.2017).
Osoby niepełnosprawne często postrzegane są stereotypowo, jako osoby uległe, podatne na wpływy i dziękujące za wszystko. Uczestnicy warsztatów często odnosili się do takiego oceniania. Podczas burzy mózgów przedstawiali swoje definicje asertywności i tego jak ją postrzegają u siebie i innych. Podsumowując burzę mózgów uczestnicy i prowadzące warsztaty: Katarzyna Piechocka i Anna Klechniowska wspólnie opracowali definicje asertywności, znacznie szerszą niż umiejętność odmawiania. To także między innymi realizowanie swoich planów bez krzywdzenia innych osób czy umiejętność przyjmowania komplementów.
Zapamiętujemy to, co sami przećwiczymy. Dopełnieniem prezentacji były scenki dramowe – sytuacje, w których uczestnicy musieli odmówić zakupu towaru od domokrążcy, opieki nad dzieckiem czy pracy w nadgodzinach. Okazało się, ze te sytuacje wymagają dużego wyczucia i nie jest łatwo być asertywnym. Większość z uczestników poradziła sobie dobrze znajdując również alternatywne rozwiązania. Podsumowując przywoływali własne doświadczenia. Jedną z poruszanych istotnych kwestii była negatywna rola komunikatów – „Ty zawsze” oraz „Ty nigdy” w asertywności.
Uczestnicy poznali cechy asertywności oraz to, jaki styl komunikacji wybieramy – dlaczego zachowujemy się ulegle, agresywnie czy asertywnie. Te trzy style wykorzystali w odniesieniu do konkretnych sytuacji.
Kolejne warsztaty poszerzyły wachlarz umiejętności uczestników. Pozwoliły im na „spojrzenie w siebie” i wymianę doświadczeń dając możliwość wykorzystania poznanych technik w życiu codziennym.