Postanowiłam w kilku cyklach przybliżyć Wam rodzaje treningów, które zmierzają do usamodzielnienia a są nieodłączną częścią pobytu w mieszkaniach treningowych.
Dziś skupimy się na rehabilitacji. U osób z niepełnosprawnością ruchową w dążeniu do samodzielności ważne jest jak największe usprawnienie oraz wzmocnienie tych partii ciała, które są potrzebne do wykonywania codziennych czynności. Dla większości osób jest to praca nad wzmocnieniem mięśni rąk i nóg przynajmniej w takim stopniu aby mogły jak najbardziej samodzielnie poruszać się na wózku aktywnym, przygotować posiłek i wykonać podstawowe czynności dnia codziennego.
Uszkodzenia rdzenia kręgowego, przepukliny oponowo rdzeniowe, udary, amputacje kończyn oraz inne choroby zaliczające się do niepełnosprawności ruchowej i neurologicznej wymagają dostosowania bardzo zindywidualizowanych ćwiczeń. Nasi specjaliści dokonują oceny funkcjonalnej i odpowiednio do rodzaju schorzeń i możliwości uczestników dopasowują rodzaj rehabilitacji. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest podstawą poprawy stanu zdrowia.
Uczestnicy korzystający z programu oferowanego w ramach mieszkalnictwa treningowego mogą w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, próbować swoich sił dzięki różnorakim formom pomocy.
Jedną z nich jest wielofunkcyjne urządzenie terapeutyczne Pragma System. Urządzenie to zastępuje wiele różnych sprzętów rehabilitacyjnych i daje dużo możliwości poprawy koordynacji ruchowej. Mieszkańcy na co dzień korzystają z masaży, elektrostymulacji, basenu, ćwiczeń siłowych oraz aktywnej rehabilitacji w terenie.
Fundacja posiada własny park samodzielności w którym osoby zaznajamiające się z wózkiem aktywnym uczą się bezpiecznego korzystania z niego oraz pokonywania barier architektonicznych.
To dzięki rehabilitacji i usprawnieniu naszych uczestników jesteśmy świadkami pierwszych zakupów zrobionych bez pomocy osób drugich, samodzielnych wizyt u lekarza i swobodnego przemieszczania się po mieście. Na naszych oczach osoba niepełnosprawna ruchowo pierwszy raz od wypadku bierze do ręki widelec, trzyma samodzielnie szklankę lub przesiada się z wózka na łóżko.
Sukces rehabilitacji to połączenie motywacji, determinacji i ciężkiej pracy uczestnika z umiejętnościami specjalistów i odpowiednio dopasowanym planem działania. Codziennie jesteśmy świadkami małych cudów i wiemy jedno trening czyni mistrza!
Małgorzata Tyczewska
Projekt Akademia Życia i Samodzielności jest finansowany z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.