Warsztat pod tytułem „Metoda dramy w wyrównywaniu szans" prowadziły dwie młode, przesympatyczne profesjonalistki w dziedzinie dramy stosowanej ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy „STOP-KLATKA" Aleksandra Chodasz i Dorota Todorska.
Szkolenie rozpoczęła mini-konfernecja o godzinie 16:00 w Fundacji im. Doktora Piotra Janszka PODAJ DALEJ w Koninie, w której udział wzięli uczestnicy warsztatów oraz inne osoby ze społeczności lokalnej zainteresowane innowacyjnymi metodami pracy.
Natomiast warsztaty twórcze dla uczestników z województwa Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego odbyły się w Ośrodku szkoleniowym Termy Ślesińskie w Ślesinie.
Niezapomnianą niespodzianką dla osób biorących udział w warsztacie był, już pierwszego dnia wieczorem, seans terapii dźwiękowej z wykorzystaniem mis i bębnów w wykonaniu Przyjaciela Fundacji Andrzeja Białasa „Endi"; terapia ta miała cel relaksacyjny.
Natomiast celem głównym tego warsztatu z arteterapii było poznanie wybranych ćwiczeń i technik dramowych oraz podstawowych zasad wykorzystania metody dramy w pracy z ludźmi o mniejszych szansach, czyli zarówno niepełnosprawnych ruchowo jak i intelektualnie. Drama polega gównie na wykorzystywaniu elementów teatru w pracy twórczej. Dwudziestoosobowa grupa uczestników tych warsztatów okazała się niezwykle interesującą grupą ludzi, dla których praca zawodowa z osobami niepełnosprawnymi nie jest codziennym szarym obowiązkiem, ale pasją i wyzwaniem! Zespół warsztatowy składał się z ludzi z różnych miejscowości i organizacji pozarządowych takich jak: Fundacje, Stowarzyszenia , Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Dzienne Domy Samopomocy, Świetlice socjoterapeutyczne i inne. Uczestnicy bardzo szybko się zintegrowali i zaprzyjaźnili.
Warsztaty mijały w niezwykle przyjaznej atmosferze, pełnej śmiechów, ale również dużego skupienia, zaangażowania i zaufania.
Najtrudniejszym momentem dla wszystkich była chwila rozstania…ale pocieszeniem były głowy pełne nowych ciekawych pomysłów na pracę z podopiecznymi, których realizacji zapewne wszyscy nie mogą się doczekać.
Margareta Dorabialska – Muś
Projekt dofinansował