19.12.2015 o godzinie 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki OSKARD pojawiło się wielu gości. Gości, którzy w przedświątecznym zamieszaniu po raz kolejny znaleźli czas na spotkanie ze sztuką. Ze spektaklem, który powstał dzięki współpracy Młodzieżowego Domu Kultury oraz Fundacji Im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. W tym roku był to spektakl „Lodowy Świat”, którego pomysłodawcą oraz reżyserem był Jarosław Sparażyński.
Wszyscy znamy Bajkę o Królowej Śniegu, Kaju i odważnej, wrażliwej Gerdzie. Ale czy zastanawialiśmy się nad przesłaniem tej opowieści? Opowieści wbrew pozorom realnej i współczesnej. Kim jest współczesny człowiek? Często jest całkowicie pochłonięty, uzależniony od nowych technologii jak Kaj oraz jego przyjaciele – już nie spotkanie, nie rozmowa, ale telefon, laptop, telewizor czy tablet na stałe wpisują się w ich typowy dzień.
Każde działanie to droga i cel. Podopieczni i wolontariusze fundacji Podaj Dalej od kilku miesięcy przygotowywali się do wielkiego finału. Za nimi wiele prób, ćwiczeń warsztatowych oraz opanowanie nowych umiejętności aktorskich. Grupa podopiecznych z Konina kolejny już raz mogła pokazać jak duży drzemie w nich potencjał. Jaką mają odwagę sceniczną i wielki zapał. Pracujący z nimi: Małgorzata Zasadzka i Jarosław Sparażyński przygotowali etiudę. Z wielu pojedynczych elementów składających się na litery ułożyli słowo Miłość. Podsumowaniem ich spotkań teatralnych było nagranie filmu, który mogli obejrzeć goście sobotniego spektaklu „Lodowy Świat”.
Natomiast my, wolontariusze poszerzaliśmy nasze umiejętności aktorskie, naszą kreatywność pod okiem Przemka Góralskiego i Jarosława Sparażyńskiego. Już w hollu Centrum Kultury i Sztuki OSKARD goście mogli poczuć klimat spektaklu – w kilku miejscach pojawiły się postacie ubrane w białe kombinezony, okulary. Twarze – białe maski nie wyrażały żadnych uczuć, niewidoczne oczy, ale przede wszystkim zautomatyzowane, powtarzalne ruchy. Na wysokich postumentach, na kanapie czy na schodach pisaliśmy na niewidzialnych klawiaturach, przewijaliśmy strony, szukaliśmy informacji na niewidzialnych tablicach. Ograniczeni przez świat techniki, obojętni na innych. Co jakiś czas zmienialiśmy miejsce wchodząc w tłum gości. Dlaczego tak? Wszystko wyjaśniło się kilka minut później, już na sali widowiskowej, kiedy to wolontariusze PODAJ DALEJ, już bez masek, odczarowani – w rozpoznawalnych niebieskich koszulkach również staliśmy się widzami spektaklu. Spektaklu pełnego wzruszeń, piosenek – może nie o typowym, świątecznym klimacie, ale za to pozostawiający widza z pytaniem – a Ty?
Projekt „Działania wspierające opiekunów/wolontariuszy i rodziny osób z niepełnosprawnością i przewlekle chorych – wolontariat teatralny wsparcie wolontariuszy przez sztukę” współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Miasta Konina oraz 1% podatku.