21 lat temu odszedł doktor Piotr… Zaledwie kilka dni temu z ogromnym wzruszeniem obejrzeliśmy film opowiadający o Nim i nowatorskich rozwiązaniach dla osób z niepełnosprawnością, które wdrażał w bardzo trudnych czasach. Wielu z nas znało Go, był oraz jest dla nas Kimś szczególnym. Dzięki Niemu inaczej zaczęto postrzegać osoby niepełnosprawne, a wiele z nich uwierzyło w siebie i w to, że mogą żyć pełnią życia. Tak jak nasza dzisiejsza jubilatka Asia Maciejewska.
Anna Klechniowska – Zaczęłaś swoją przygodę z PODAJ DALEJ od wolontariatu…
Joanna Maciejewska – To już kilkanaście lat. Najpierw uczestniczyłam w Warsztatach Terapii Zajęciowej Fundacji Mielnica. Zajmowałam się zarówno działaniami artystycznymi jak i pracą przy komputerze, ale szukałam miejsca, gdzie mogłabym się realizować. Kiedy Zuzanna i Olga postanowiły założyć Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wiedziałam, że takie miejsce znalazłam! Wolontariat dodał mi odwagi i motywacji. Na wiele rzeczy zdecydowałam się dopiero będąc wolontariuszką. Nie ma rzeczy niemożliwych – poruszam się na „elektryku”, ale nauczyłam się myć podłogę. Mam swoje patenty, żeby jak najwięcej robić samodzielnie. Nabrałam doświadczenia i… zostałam Wolontariuszką Roku 2016. Satysfakcję sprawia mi to, że mogę pomóc, podpowiedzieć coś uczestnikom. Prowadzę zajęcia logopedyczne. Cieszy mnie, że moje zajęcia podobają się wszystkim i nie tylko pomagają grupie w ćwiczeniu wymowy, ale jest przy tym dużo dobrej zabawy.
A.K. Teraz jednym z Twoich obowiązków jest wspieranie wolontariuszy w Centrum Wolontariatu.
J.M. Propozycja pracy w Fundacji PODAJ DALEJ była dla mnie ogromną niespodzianką. Musiałam zdecydować się na zmiany. To była najlepsza decyzja! Spełniam się w pracy. Fundacja to mój drugi dom i mam tu wielu przyjaciół. W ludziach najbardziej cenię szczerość oraz otwartość. Moja praca to bardzo różne zadania. Wiem, że dobre planowanie pozwala na wykonanie tych zadań na czas. Czuję się odpowiedzialna za innych. Wszystkie zadania, których się podejmuje są dla mnie tak samo ważne, od dostarczenia przesyłek na pocztę po duże akcje, jak np. dystrybucja ulotek podczas akcji 1% dla Fundacji PODAJ DALEJ. Wykonuję kartki okolicznościowe oraz włączam się w działania Fundacji. Każdy dzień przynosi coś nowego. Lubię być wszędzie tam gdzie dzieje się cos ciekawego.

A.K. Asiu – jak wspominasz doktora Piotra?
J.M. Pierwszy kontakt z doktorem Janaszkiem miałam w związku z własną chorobą -czterokończynowe spastyczne Mózgowe Porażenie Dziecięce. Za sprawą doktora Piotra dowiedziałam się, a następnie brałam udział w letnich obozach, które organizował dla dzieci z niepełnosprawnością w Mielnicy nad Gopłem. Dał mi nadzieję na lepszą przyszłość. Dzięki Niemu jestem tu gdzie teraz. Pracuję, jestem pełna energii i codziennie uśmiechnięta! Zrozumiałam, że życie osoby z niepełnosprawnością nie ogranicza się tylko do czterech ścian w domu. Teraz biorę życie pełnymi garściami, cieszą się każdą chwilą, którą zsyła mi los!

A.K. Co jest dla Ciebie ważne, co lubisz robić w wolnym czasie?
J.M. Lubię oglądać filmy i długie spacery z przyjaciółmi.
A.K. Czego mogłabym Tobie życzyć w tym szczególnym dniu?
J.M. Jeszcze więcej wyzwań i radości z tego, co robię!
Z pełną optymizmu Joanną Maciejewską rozmawiała Anna Klechniowska.