Za nami kolejne szkolenie z asystowania osobie niepełnosprawnej ruchowo.
Nowa grupa wolontariuszy Fundacji Podaj Dalej chcąca zaangażować się w zajęcia aktywnej rehabilitacji zapoznała się zarówno z teorią dotyczącą niepełnosprawności i wynikających z niej ograniczeń jak i roli asystenta we wsparciu osoby niepełnoprawnej w pokonywaniu kolejnych barier.
Jak kilkakrotnie wspominali prowadzący warsztaty Karol Włodarczyk i Mateusz Traczyk nie ma dwóch takich samych osób mających podobną niepełnosprawność – wszystko zależy od stopnia uszkodzenia, ale także od indywidualnych predyspozycji – np. zachowanie częściowego czucia. Obecność Mateusza była szczególnie cenna, ponieważ sam jest osobą po urazie rdzenia kręgowego. Osoby po URK obok osób z MPD i przepukliną oponowo – rdzeniową jest najczęstszą grupą korzystającą z pomocy asystenckiej.
Asystowanie osobie niepełnosprawnej to przede wszystkim pomoc w przesiadaniu się z wózka na krzesło, łóżko. Osoby niepełnosprawne korzystają też z basenu i tu pomoc asystentów jest nieodzowna – zarówno podczas przesiadania się z wózka na krzesło jak i w samym basenie. Poza domem to także kwestia bezpiecznego przemieszczania się – do samochodu czy autobusu. Rolą asystenta jest wsparcie przy pokonywaniu przez osobę na wózku barier architektonicznych – schodów czy krawężników a nie wyręczanie jej.
Aby jednak asystowanie było skuteczne ważne jest także posiadanie teoretycznej wiedzy na temat różnych rodzajów niepełnosprawności ruchowej i indywidualnego podejścia do każdej osoby. Komfort życia osoby poruszającej się na wózku to także jej wiedza o tym, co istotne, – jaki wózek powinna posiadać – różnice między wózkami ortopedycznymi, półaktywnymi i aktywnymi – o tym, że ważna jest, jakość materiałów, z których zrobione są ramy i ciągi. Źle dobrana wysokość oparcia może pogłębić skoliozę. Prowadzący dużą uwagę zwracali na profilaktykę przeciwodleżynową. Ponieważ jest niewielu specjalistów ważne jest stosowanie właściwych poduszek i preparatów przeciwodleżynowych. To wiedza ważna także dla samych asystentów. Ponadto podczas szkolenia wolontariusze poznali również budowę wózka oraz technikę samodzielne składania oraz pakowania wózka do samochodu.
Rolą asystenta jest też poznanie możliwości osoby na wózku – tak by ją nie wyręczać, a w możliwie jak największym stopniu korzystać z jej predyspozycji. Podczas asystowania zwracać np. uwagę na stopy osoby na wózku – przy pokonywaniu stopni czy chodników.. Osoby niepełnosprawne często boją się poprosić o pomoc w obawie przed brakiem umiejętności osób sprawnych. Opanowanie takich umiejętności, wzajemne zaufanie i słuchanie siebie pozwala osobie poruszającej się na wózku na aktywniejsze życie.
Jak wspomniał Mateusz czasami samodzielne ćwiczenia – np. wielomiesięczne skracanie czasu ubierania się bardziej usprawnia niż godziny rehabilitacji. Aby utrwalić wiedzę konieczna jest praktyka i czasami wielokrotne powtarzanie. To ważne, aby asekurowanie było prawidłowe, ale także, aby sam asystent umiał zadbać o swoje zdrowie (kręgosłup, obciążenie stawów). Istotne jest to, że stosowanie właściwych technik ułatwia asystowanie osobom np. z dużą nadwagą.
„Najważniejsza jest praktyka w pracy asystenta, ćwiczenia powtarzane w końcu wychodzą prawidłowo. Na szkolenie trafiła grupa ciekawych osób, wszyscy się angażowali i bardzo chcieli się nauczyć – jestem bardzo zadowolony z efektów szkolenia. Wolontariusze mają nie tylko potrzebną wiedzę i nabyte umiejętności asystowania, ale także wiedzą, że we wsparciu osoby na wózku trzeba zachować indywidualne podejście i często modyfikować techniki zgodnie z potrzebami i możliwościami konkretnej osoby”.
Amelia Matuszak jedna z uczestniczek szkolenia powiedziała:
„Najbardziej interesujące było to, że mogłam się nauczyć balansu i poczuć jak to jest jeździć na wózku inwalidzkim. Równie ciekawa była teoria, w której zawarte były choroby prowadzące do ograniczonych możliwości ruchowych lub brzydko mówiąc zwyczajne wyładowanie na wózku inwalidzkim. Te ćwiczenia na pewno nauczyły mnie większej odwagi do pomocy przy wnoszeniu osoby na wózku po schodach oraz przy przenoszeniu. Najbardziej pomocne było pokazanie nam jak łatwo można pomóc osobie na wózku oraz chyba najważniejszym elementem tego szkolenia była bardzo przydatna wiedza jak asekurować osobę niepełnosprawną”
To świetne podsumowanie jak ważne i niezbędne jest organizowanie takich szkoleń.