Warsztaty plastykoterapii prowadzone przez Basię Kasprzak obejmowały metody pracy i techniki z obszaru arteterapii wizualnej, akcentujące terapeutyczne zadania działań plastycznych. Ukierunkowane były na podnoszenie samooceny i poczucia własnej wartości, zwiększanie motywacji, wzrost samodzielności i kreatywności podopiecznych, inicjowanie kontaktów opartych na wzajemnym szacunku, integrowanie grupy. Techniki metody pracy oparte były na wykorzystaniu tanich, dostępnych i niestandardowych materiałów, łatwości wykonania, a przy tym owocowały zaskakującymi efektami artystycznymi.
Warsztaty I stopnia w dniach 05-07.09.2018r. rozpoczęły się ćwiczeniami umożliwiającymi zbudowanie dobrego kontaktu między uczestnikami, skierowanie uwagi na partnera przy jednoczesnym otrzymaniu zainteresowania własną osobą. Działania te pozwoliły dowiedzieć się czegoś o sobie i odsłonić rąbek tajemnicy partnera, pomogły stworzyć radosną i pełną wzajemnego szacunku atmosferę w grupie.
Otwieranie ruchu i ekspresji graficznej pozwoliło uczestnikom otworzyć się na działanie i uruchomić artystyczną wyobraźnię Szereg technik plastycznych – „samograjów”, których potem doświadczaliśmy, to doskonale narzędzia pracy z osobami o małej motywacji i niskiej samoocenie. Artystyczne odkrycia porywały uczestników szkolenia, budząc w nich dziecięce zachwyty, pasje i zaangażowanie. Z kolei ćwiczenia na wielowariantowość kompozycji pomogły uwierzyć w swoje niewyczerpane potencjały twórcze i zasoby kreatywności, z których możemy korzystać nie tylko na zajęciach plastycznych , ale także w wielu sytuacjach życiowych.
Warsztaty zakończyły się twórczym spotkaniem z samym sobą, pozwalającym na wgląd w bogactwo własnej niepowtarzalności.
Warsztaty II stopnia w dniach 07-09.09.2018r. realizowały podobne cele i odkrywały przed uczestnikami kolejne tajniki artystycznej przygody i terapeutycznych potencjałów działań plastycznych.
Projekt Arteterapia drogą do twórczej integracji współfinansowany ze środków PFRON i 1% podatku.