Początek listopada, krótkie dni i dużo ciemności. Dla nas to idealne warunki do aktywności! 04-06.11.2022 odbył się kolejny warsztat z cyklu #ArteterapiaDrogąDoTwórczejIntegrajiVII.
Początkowo przygotowanie sali: zasłonięcie każdej szczeliny wprowadzającej światło do sali, rozłożenie sprzętu, materiałów do przegotowania rekwizytów i gotowe! Podczas tegorocznych warsztatów Teatroterapii- teatr cieni, teatr czarny do zaciemnionej sali zaprosiliśmy 17 uczestników, którzy poznali prace terapeutyczną z wykorzystaniem teatru cieni i czarnego od strony technicznej. Jak przygotować rekwizyty? jak używać światła? jak zachęcić do tego podopiecznych i umożliwić im stworzenie własnej sztuki? Na te wszystkie pytania w ten weekend znaleźliśmy odpowiedź…ale sama wiedza to nie wszystko! Przyszedł czas na praktykę i stworzenie przez grupę własnego przedstawienia! Prócz teatru cieni, poznane zostały tajniki wykorzystywane w teatrze czarnym. Farby fluoroscencyjne i luminescencyjne były niezbędnym elementem przygotowań. Uczestnicy w mniejszych grupach zaplanowali historię, którą wystawią. Następnie wykonali stroje i inne rekwizyty. Finałem było odegranie przygotowanych scen przed ważną publiką- w szczególności składającą się z najbardziej wymagających widzów- dzieci! Dodamy, że byli oni zachwyceni <3
Teatr cieni jak i teatr czarny to formy pozwalające pobudzić kreatywność, oddać przekaz, ale jednocześnie zostawiając aktora w strefie komfortu. Jest to rodzaj sceny, gdzie nie widać aktora. Dla wielu osób, szczególnie grupy osób z niepełnosprawnością ekspozycja ciała i wyjście przed publikę wiąże się ze stresem i poczuciem krępacji, którego tutaj nie ma.
Bardzo dziękujemy Wojtkowi Kotylakowi za całe zaplecze merytoryczne jak i praktyczne oraz piękne przekazanie tego wszystkiego w sposób przystępny i bardzo szczegółowy. Dziękujemy również Kaji, która wolontarystycznie wspierała warsztat. Uczestnikom życzymy dużo światłości w wykonywaniu swojej pracy.
