To jeszcze nie czas na pełne podsumowanie roku, ale już teraz możemy powiedzieć, że każdy rok przynosi nam wiele nowego i dobrego. Mamy też rzeczy i wydarzenia, które pojawiają się co rok! Jedną z takich jest organizowanie i przeprowadzenie cyklu szkoleń dla terapeutów, instruktorów i wolontariuszy z różnych stron Polski #ArteterapiaDrogąDoTwórzejIntegracji. W tym roku to już siódma edycja projektu jednak warto zaznaczyć, że we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspomniane warsztaty organizujemy już od ponad 10 lat. Tegoroczne warsztaty dobiegły końca, ale dla nas każdy koniec wyznacza nowy początek.
Podsumowując, w tym roku odbyło się 13 warsztatów z różnych gałęzi arteterapii. Praca nad organizacją szkoleń to zawsze duże wyzwanie. Przykładamy szczególną wagę, by zapewnić dogodne warunki warsztatowe, najlepsze materiały i pomoce, ale przede wszystkim najwybitniejszych specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Miejsce miały warsztaty: zabawoterapii, choreoterapii, hortiterapii, plastykoterapii (I i II stopnia), biblioterapii, ABC arteterapii, teatroterapii (ekspresja ciała w procesie twórczym na scenie oraz teatr czarny, cieni), skulpturoterapii (poziom podstawowy i zaawansowany) oraz warsztaty rozwojowe: komunikacja i budowanie relacji.
Każda z tych form jest wykorzystywana w terapii osób z różną niepełnosprawnością. Uczestnicy mogli wybrać i wynieść z warsztatów to, czego akurat potrzebują w swojej pracy, by odpowiedzieć na potrzeby i możliwości podopiecznych. Wiele osób wraca do nas co rok, zachęcając swoich znajomych do udziału. Jest to dla nas wspaniała informacja, która pokazuje, że warsztaty są znaczące i wspierające otoczenie osób z niepełnosprawnością jednocześnie przyczyniając się do bezpośredniego wspierania podopiecznych przez przeszkolonych terapeutów.
Spotykamy się z dużym zaangażowaniem ze strony uczestników warsztatów, jak i wielką wiedzą i bogatym warsztatem naszych specjalistów. Mimo że warsztaty trwają tylko 3 dni widać wśród uczestników powstałe więzi. Te warsztaty są wspaniałą formą nauki czy rozwoju w pracy z wykorzystaniem elementów arteterapii. Są również czasem na wymianę doświadczeń, rady, ale też czasem dającym korzyści osobiste. Miła atmosfera, poczucie spełnienia oraz oderwanie się na chwilę od rzeczywistości wpływa często odświeżająco i wspiera samego uczestnika warsztatu.
Z całą odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że w Polsce mamy wyśmienitych terapeutów/osoby pracujące z osobami z niepełnosprawnością!
Składamy serdecznie podziękowania grupie 190 uczestników projektu, 10 prowadzącym, 28 wolontariuszom i pozostałym osobom zaangażowanym w organizację warsztatu. Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna <3 Wszystko dla Was, ale przede wszystkim dzięki WAM! <3
Już teraz rozpoczynamy przygotowania do przyszłorocznej edycji. Trzymajcie kciuki i do zobaczenia w nowym roku!
Anna Rosiak-Walczak- koordynator projektu