Woda w życiu człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Nasz organizm w ponad 70% składa się z wody.
Jak wyglądają zajęcia na basenie?
Dla osób z niepełnosprawnościami zajęcia rehabilitacyjne w wodzie to jedna z najlepszych form rehabilitacji, dlaczego?
- Każdy z nas wygląda inaczej, niektóre części naszego ciała możemy zakryć pod odzieżą, a na basenie jesteśmy prawie nadzy. Dla niektórych osób lęk przed „pokazaniem się” stanowi już barierę. Przełamanie bariery strachu pcha nas do przodu!
- Wyjście na pływalnię to ogromne zadanie logistyczne. Wyjście z domu, dojazd na pływalnię, rozebranie się, przebranie w strój kąpielowy i wejście do wody, a potem wszystkie te czynności trzeba powtórzyć, bo musimy się ubrać. To najlepsze miejsce do doskonalenia umiejętności samoobsługi, a więc codzienne usprawnianie – doskonalenie siebie i swoich umiejętności – rehabilitacja!
- Osoby korzystające w codziennym życiu z oprzyrządowania typu: wózek, balkonik, chodzik, kule mogą w wodzie się od nich uwolnić! W wodzie nie widać kto jest sprawny, a kto nie. Jedyne co widać to czy potrafisz utrzymywać się na wodzie, czy nie?
- Pozyskanie umiejętności pływania pozwala na wykonywanie kilkudziesięciu różnych ćwiczeń w tym samym czasie i wykorzystywanie nawet tych mięśni, które na co dzień nie pracują.
- Przebywanie w wodzie to naturalny masaż organizmu, zwiększenie krążenia krwi i wykorzystanie całego organizmu, a to doskonała profilaktyka przeciwodleżynowa.
- Każdy z w/w punktów przybliża osobę z niepełnosprawnością ruchową do większej sprawności, niezależności, czy nie o to chodzi w rehabilitacji?
mgr Karol Włodarczyk 😉