Jest w Polsce wiele różnych akademii : Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Ekonomiczna, Akademia Morska, Akademia Nauk Stosowanych a pomiędzy nimi Akademia Życia i Samodzielności.
Jest to miejsce szczególne i wyjątkowe, miejsce w którym zdobywa się nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale wygrywa się swoje życie. Pomimo, że nie zdobywa się tu dyplomu magistra czy inżyniera, osiąga się coś znacznie cenniejszego- niezależność i samodzielność, które otwierają każdą drogę, szczególnie tę, która wydawała się być zamknięta poprzez chorobę lub niespodziewany wypadek.
Akademia Życia i Samodzielności pozwala spojrzeć na siebie od nowa i zacząć wszystko od początku, leczy nie tylko ciało, ale również pozwala znaleźć swoje miejsce na ziemi i spojrzeć na siebie łaskawym okiem. To w Akademii Życia i Samodzielności można odkryć nowe horyzonty i zrobić przestrzeń na nadchodzące nowe, inne od codziennego Jutro.
Akademia łączy w sobie wszystkie akademie świata. To tutaj uczestnicy uczą się odkrywać w sobie piękno, poznają ekonomię życia i stosują całkiem nowe metody radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Tu osiągają sukcesy, konfrontują się z porażkami, modelują stare wzorce zachowań, nabierają wiatru w żagle i płyną z lekkością ku nowej przygodzie zwanej życiem.
To w akademii zapadają nowe, odważne życiowe decyzje i dokonują się małe i duże rewolucje. Uczestnicy żegnają stare, pesymistyczne spojrzenie na świat i swoją samotność a w zamian witają wiarę, nadzieję i otwartość na nowe życie i wartościowe relacje.
Akademia jak każda szkoła ma swój czas trwania. Kiedy jedni stają się absolwentami mieszkań treningowych inni dopiero zaczynają swoja przygodę z Fundacją im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Absolwentom mówimy „powodzenia” a nowym przybyłym mieszkańcom „witaj, cieszymy się, że jesteś, rozgość się i pędź razem z nami w kierunku swojej niezależności”, bo nie ma osoby, której nie uda się jeśli tylko postanowi podjąć to najważniejsze w życiu wyzwanie zwane SAMODZIELNOŚCIĄ.
Małgorzata Tyczewska
Projekt Akademia Życia i Samodzielności jest współfinansowany z środków Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych