– Po wypadku myślałem, że nigdy już nie będę mógł zajmować się czynnie sportem. Dzisiaj wiem, że jest to możliwe. Może nawet polecę paralotnią lub szybowcem, bo Fundacja PODAJ DALEJ właśnie rozpoczyna kursy szybowcowe i paralotniarskie dla takich jak ja – mówi Eryk Gospodarczyk, jeden z uczestników ogólnopolskiego projektu „Akademia Życia – Start up for young disabled people” realizowanego przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w partnerstwie z Miastem Konin.
Eryk ma 26 lat, ponad 3 lata temu miał wypadek nad wodą w wyniku którego złamał kręgosłup i resztę życia spędzi na wózku. Brak czucia w nogach i chwytu w rękach sprawił, że stał się w pełni zależny od osób trzecich. Nawet przy najprostszych czynnościach wymagał pomocy drugiej osoby.
Po wypadku trafił do Domu Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Był tam jedynym sprawnym intelektualnie pensjonariuszem. – Niewiele się działo. Raz w tygodniu kąpiel, jedna godzina rehabilitacji w tygodniu – wspomina Eryk. Leżał lub siedział na wózku rozmyślając o swojej niepełnosprawności. Bez żadnych perspektyw na przyszłość. Nie miał pojęcia, że „tacy jak on” mogą normalnie żyć.
Jedyna taka Akademia
We wrześniu 2014r. przyjechał do Konina, do Akademii Życia. – Największym zaskoczeniem, oprócz świetnie przystosowanego miejsca, ładnie urządzonych i wyposażonych mieszkań treningowych, byli ludzie – profesjonalnie przygotowani, z doświadczeniem i indywidualnym podejściem – wspomina Eryk.
Akademia Życia jest pierwszym w Polsce tak kompleksowym przedsięwzięciem, którego celem jest przygotowanie młodych osób niepełnosprawnych ruchowo do samodzielności życiowej, społecznej i zawodowej. W Koninie powstały mieszkania treningowe, w których kolejne grupy uczą się i rozwijają praktyczne umiejętności życiowe. To szansa dla młodych osób, które z powodu niepełnosprawności są zależne od innych ludzi – w sensie organizacyjnym, zawodowym, ekonomicznym i prywatnym. Uczestnicy projektu przyjeżdżają do Konina na 6 miesięcy. Każdy realizuje indywidualny plan dostosowany do stopnia jego sprawności, predyspozycji, umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Plany te zawierają: treningi samodzielności (np. w wykonywaniu czynności dnia codziennego, poruszania się środkami komunikacji miejskiej, przyrządzania posiłków, sprzątania), udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji (na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze), spotkania z coachem, który dobiera i kieruje szkoleniami zawodowymi uczestnika projektu, a także, dodatkowo, naukę języków obcych i pomoc psychologa. Najbardziej aktywni uczestnicy Akademii Życia kierowani są na półroczne, płatne staże zawodowe. Udział osób niepełnosprawnych w projekcie finansowany jest przez duńskie Fundacje VELUX. Po przyjeździe do Konina, uczestnicy we własnym zakresie organizują sobie jedynie wyżywienie.
Życie w Akademii przypomina trochę funkcjonowanie w rodzinie. Jednorazowo do mieszkań treningowych przyjeżdża 8 osób (do dyspozycji mają dwa w pełni wyposażone i dostosowane mieszkania). Uczestnicy przebywając ze sobą podczas zajęć i w czasie wolnym kształtują umiejętności społeczne, nawiązują przyjaźnie, rozwiązują spory, współpracują, negocjują… Czasami przyłapują się na tym, że po kilkudniowej nieobecności w Akademii, czują się jakby wracali do drugiego domu.
Potrzeba matką wynalazków
Z każdą nowo nabytą umiejętnością wstępuje w Eryka siła i chęć, by coraz wyżej stawiać poprzeczkę. W pierwszym tygodniu pobytu w Akademii, po ponad 3 latach picia przez słomkę, nauczył się samodzielnie podnosić kubek do ust! To było niezwykłe osiągnięcie i nie jedyne!
– Ziemniaka muszę nadziać na deskę z wbitymi od dołu gwoździami, które stabilnie utrzymują go w jednym miejscu. Deskę trzymam na kolanach, a przy pomocy rękawiczki (takiej skórzanej bez palców), która podtrzymuje przyrząd do obierania, mogę swobodnie obierać nie tylko ziemniaki, ale i marchew, pietruszkę – mówi Eryk, demonstrując z nieukrywaną dumą tę czynność. Trudno uwierzyć, że obieranie warzyw może sprawiać tyle radości.
Sportowa pasja
– Zawsze bardzo lubiłem sport. Od dzieciństwa interesowałem się skokami narciarskimi. To była era Adama Małysza, więc wielu młodych ludzi chciało skakać. Ja również. Udało mi się na obozie sportowym w górach wykonać 10 skoków na średniej skoczni narciarskiej, zwanej „60”– mówi Eryk.
Wcześniej, przed wypadkiem, nie miał zbyt wiele do czynienia z komputerem. Udział w kursie komputerowym w Akademii pozwolił mu na założenie funpage’u o skokach narciarskich na Facebooku.
Podczas zajęć aktywnej rehabilitacji spróbował i wie, że wózek nie jest przeszkodą przy grze
w koszykówkę. Swoją sprawność poprawia podczas zajęć na basenie, a ostatnio zaczął marzyć o lataniu J Być może znów, tak jak kiedyś oderwie się od ziemi – tym razem nie na nartach, ale szybowcu lub paralotni! W ramach swojego indywidualnego programu w Akademii Życia regularnie odbywa spotkania z Prof. Tomaszem Tasiemskim, Kierownikiem Zakładu Sportu Osób Niepełnosprawnych na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który jest dla niego wielkim wsparciem i motywatorem do realizacji marzeń o sporcie.
Mówią, że w Koninie jest dużo „niepełnosprawnych”
Dziwią się, skąd ich tylu w średniej wielkości mieście. Proporcjonalnie nie jest ich więcej niż gdzie indziej. No, może o osiem osób, które przyjechały tu uczyć się samodzielnego życia. Są widoczni w mieście, tak jak i wielu innych niepełnosprawnych, którzy za sprawą Fundacji PODAJ DALEJ, poruszają się swobodnie i bez skrępowania w przestrzeni miasta. Funkcjonują w społeczeństwie, mają rodziny, pracę, rozwijają swoje pasje. Od 11 lat Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wspiera i aktywizuje osoby z niepełnosprawnością ruchową.
Iwona Grześkowiak
Akademia Życia działa od września 2013r. do czerwca 2018r. Do tej pory skorzystało z niej 15 osób
z całej Polski. W całym projekcie weźmie udział 50 młodych osób z niepełnosprawnością ruchową, które zechcą zmierzyć się z samodzielnym życiem. Więcej informacji na www.podajdalej.org.pl
Zainteresowani proszeni są o kontakt z Karolem Włodarczykiem z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ – tel. 63 211 22 19, k.wlodarczyk@podajdalej.org.pl