Takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ temat seksualności jest często pomijany w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
O zajęciach mówi doktor Alicja Długołęcka: „Grupy uczestników były niejednorodne pod względem wieku i stopnia niepełnosprawności. Wszyscy byli bardzo otwarci. Niestety nie jest dla mnie zaskoczeniem częste pomijanie spraw seksualności w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Podstawą naszego spotkania było zdiagnozowanie potrzeb uczestników. Rozmawialiśmy o konkretnych problemach ze sfery seksualności. Mówiliśmy między innymi o tym jak cieszyć się seksem bez orgazmu, o kwestii płodności, o tym jak przebiega wizyta u ginekologa".
Prowadząca zajęcia podkreśliła, iż szczególnie w przypadku kobiet zaniedbania w sferze seksualności są bardzo duże. Jest to forma dyskryminacji. Istnieje przekonanie, że skoro są niepełnosprawne, to nie są atrakcyjne, nie są kobiece.
Uczestnicy zwracali również uwagę na potrzebę rzetelnej diagnozy w sferze seksualności we wczesnych fazach rehabilitacji, czyli jeszcze w szpitalu, w pierwszym roku po utracie sprawności.
Spotkanie z doktor Długołęcką odbyło się w ramach projektu Aktywni i Niezależni, który jest finansowany ze środków PFRON oraz 1 % podatku.