Oto podsumowanie czerwca 2014:
Mimo narzuconego tempa, intensywnych zajęć, kursu komputerowego, grafiki, spotkań związanych z treningami zawodowymi, znaleźliśmy czas na chwilkę odprężenia. Miałyśmy okazję poczuć się jak w SPA, gdy przyjechała do nas kosmetyczka, Weronika, z profesjonalnym sprzętem do peelingu kawitacyjnego i maskami łagodzącymi. Było bardzo przyjemnie, efekt końcowy był dla nas miłym zaskoczeniem. Cera po zabiegu była odżywiona, nawilżona i pełna energii.
Spontaniczna rozmowa z Marcinem podczas robienia obiadu przerodziła się w szalony pomysł – jedziemy na mecz piłki ręcznej Polska-Hiszpania do Płocka. Cała grupa była bardzo podekscytowana tym wyjazdem, przygotowania do meczu trwały kilka dni. Kiedy mieliśmy już wszystkie gadżety kibica, wyruszyliśmy w kierunku ORLEN Areny w Płocku (10.06.2014). Mecz był bardzo emocjonujący do ostatniej minuty. Wszyscy głośno dopingowaliśmy naszych szczypiornistów. Mimo naszych głośnych okrzyków Polska przegrała minimalną ilością bramek. To jednak nie był koniec wrażeń tego wieczoru… Po meczu polowaliśmy na autografy oraz zdjęcia z zawodnikami. Przywieźliśmy ze sobą pamiątkową koszulkę z podpisami reprezentacji Polski.
Po takiej dawce emocji przyszedł czas na mały stres i uwieńczenie 3-miesiącznego wysiłku dziewczyn na Turnieju Mistrzostw Polski Tańca na Wózkach. Całą grupą wybraliśmy się do Łomianek, by kibicować naszym tancerkom (14.06.2014). W dopingu wsparł nas również Prezydent Konina, użyczając nam gadżety promujące miasto. Na parkiecie pojawiło się wiele roztańczonych par w kolorowych kreacjach balowych. Dziewczyny przedstawiły układy do 5-ciu tańców: samba, cha-cha-, rumba, walc, quick-step. Tańczyły dwa razy , za pierwszym razem sędziowie nie oceniali ich układów, było to coś w rodzaju pokazu – drugi występ był występem finałowym. Każda para z każdej kategorii pokazywała swój układ 2 razy po czym nastąpiła zapierająca dech w piersiach chwila, wręczania trofeów. Stanęły na podium, zajęły 3. miejsce w swojej klasie tanecznej.
Do naszych skromnych progów zawitała Białoruś. W grupie gości były również osoby niepełnosprawne, zaciekawione jak działa projekt Akademii Życia i uważnie słuchały naszych opowieści. Byli pod wielkim wrażeniem, a nawet zaczęli zastanawiać się nad podobnym projektem w swoim kraju.
Po tym wszystkim przyszedł czas na małe naładowanie akumulatorków. Prawie cała grupa, rozjechała się do swoich domów, by wspólnie z rodziną spędzić miło czas w świąteczną przerwę (Boże Ciało).
Monika, która spędzała długi weekend w Koninie wzięła udział w pięknym koncercie CORPUS DEI.
Gdy wróciliśmy, czekały na nas nowe wyzwania- jednym z nich był pokaz tańca na wózkach w szkołach, w których odbywały się zajęcia taneczne. Pokaz, pięcioma tańcami rozpoczęły dwie pary duo: Patrycja i Marta, oraz ich trenerka- Kasia wraz z siostrą, Gosią. Następnie dołączyła reszta grupy i zatańczyliśmy dla uczniów układ do samby oraz tanga.
W ostatnich dniach odwiedził nas niespodziewany gość z Francji, który przybył do nas na rowerze, pokonując 3000 km. Jego podróż ma zwrócić uwagę na to, ile jedzenia marnuje się, kiedy je wyrzucamy. Podczas całej swojej podróży nie kupuje żadnych produktów, a korzysta wyłącznie z tych, które mają np. skończony termin przydatności do spożycia, nawet kilka dni temu.
Mateusz Traczyk, Patrycja Pochyluk
Projekt AKADEMIA ŻYCIA ma na celu usamodzielnianie osób z niepełnosprawnością narządu ruchu we wszystkich dziedzinach życia. Pierwsza grupa uczestników mieszka w Koninie od początku marca 2014. Projekt jest finansowany przez Fundacje Velux. Partnerem Fundacji PODAJ DALEJ w realizacji projektu jest Miasto Konin.