Warsztaty prowadziły Izabela Mnich i Magdalena Fabisiak, które problematykę nietrzymania moczu, przedstawiły w taki sposób, iż każda kobieta biorąca udział w spotkaniu, znalazła dla siebie mnóstwo istotnych informacji. Tematyka dotyczyła zarówno te kobiety, które miały problemy z NTM, które się z nim aktualnie borykają oraz profilaktykę.
Część teoretyczna warsztatu obejmowała następujący zakres: czynniki wystąpienia nietrzymania moczu, przyczyny, rodzaje, stopnie, objawy, metody leczenia, metody zachowawcze, rehabilitacja, kinezyterapia, fizykoterapia, elektrostymulacja i laseroterapia itp.
Natomiast część praktyczna to aktywne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy – z piłką lub bez piłki oraz zapoznanie się z dostępnymi na rynku zaopatrzeniem urologicznym, a także z refundacją oraz wypełnianie przykładowego wniosku o zaopatrzenie.
Każda z uczestniczek spotkania otrzymała pakiet niezbędnych materiałów szkoleniowych.
A tak oto na temat spotkania wypowiadały się jego uczestniczki: „ Świetnie warsztaty, nie miałam pojęcia , że NTM można skutecznie leczyć"; „ Najbardziej zainteresowała mnie profilaktyka- od dzisiaj będę jeszcze bardziej dbała o siebie"; „ Nie sądziłam, że ćwiczenia te są takie proste i można je wykonywać przy codziennych pracach domowych"; „ Aż tyle chorób może przyczynić się do nietrzymania moczu? – o nie! Od dzisiaj dbam o swoje zdrowie!’; „Dziękuję, dziękuje i jeszcze raz dziękuję ….".
Margareta Dorabialska-Muś
Projekt AKTYWNI I NIEZALEŻN I jest współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych