#Arteterapiadrogądotwórczejintegracji VIII ciąg dalszy.
Za nami piękny, twórczy i zaczytany warsztat Biblioterapii, a odbył się w dniach od 01 do 3 września
Kolejne uczestniczki, które z uśmiechem i energią przyjechały uczyć się czegoś nowego, by móc przekazywać zdobytą wiedzę dalej i wykorzystać w swojej pracy terapeutycznej.
„Książka, takie proste słowo, a tyle się w niej mieści. Jest niezwykłą przygodą i podróżą. W biblioterapii bardzo ważnym narzędziem pracy. Bo ma terapeutyczną moc zapisaną na swoich kartach. Książka w biblioterapii ma za zadanie poznać świat relacji i go zrozumieć. Pomóc w pokonywaniu lęków i poznaniu innych emocji. Ma być iskrą, która przyczyni się do wzrostu poczucia własnej wartości. Ma być receptą na pokonywanie trudności i problemów. Ma również wpłynąć na szeroko rozumiany rozwój oraz przygotować do pełnienia różnych ważnych ról.
Biblioterapia wykorzystuje w swoim procesie różne metody i techniki m.in.:
- głośne, samodzielnie czytanie tekstów,
- czytanie wybranych tekstów w grupie terapeutycznej przez wybraną osobę lub prowadzącego,
- słuchanie tekstów o charakterze odprężającym, relaksacyjnym,
- metody aktywizujące,
- elementy pedagogiki zabawy,
- techniki twórcze,
- dramę,
- arteterapię.
Warsztaty, które prowadzę otwierają uczestników, dają możliwość wejścia w głąb siebie. Ważnym elementem jest integracja grupy, wzajemne poznanie się, by móc swobodnie mówić na tle grup. Głównym celem moich warsztatów jest, aby każdy kto z nich wyjeżdża miał bazę i mógł zacząć zarażać miłością do książek swoich podopiecznych.
Ta niezwykła moc książek była odkrywana i wykorzystywana podczas tegorocznych warsztatów z biblioterapii. Uczestnicy warsztatu poznali metody, techniki wykorzystywane w bibliterapii. Odkrywali zalety czytania książek oraz stworzyli ideał biblioterapeuty. Próbowali sił przy konstruowaniu bajek terapeutycznych oraz odkrywali swoje talenty przy tworzeniu książek dotykowych. Poznali książki i utwory Bruno Ferrero, Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel, Małgorzaty Strzałkowskiej, Agnieszki Łaby i wielu innych.
Był to niezwykły i twórczy czas, ponieważ biblioterapia przy wykorzystaniu technik arteterapeutycznych to doskonała metoda do pracy z dziećmi jak i dorosłymi. To pokazanie, że słowo jest cały czas żywe. Poznajemy książki od innej strony, bawimy się słowem w nich zawartym. Podczas moich warsztatów wzajemnie od siebie czerpiemy i dzielimy się doświadczeniem, przy wykorzystaniu mocy książek. Takie też są moje warsztaty.
W oczekiwaniu na kolejne odkrywanie książek ” –
Aleksandra Tomkowiak- pedagog specjalny, biblioterapeuta
Dziękujemy pięknie wszystkim uczestniczkom za zaangażowanie, prowadzącej Oli za ogromną wiedzę i chęć dzielenia się nią
oraz przesympatycznej wolontariuszce Ewie za pomoc podczas warsztatów
Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od ponad 10 lat organizuje warsztaty terapii przez sztukę dzięki wsparciu PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Warto połączyć piękno z nauką