Coroczne spotkania dream team-u Fundacji PODAJ DALEJ to dni, na które się czeka i z wyprzedzeniem wpisuje w kalendarz. Od kilku lat mamy taką tradycję, że spotykamy się wszyscy i zgłębiamy tematy związane z budowaniem zespołu, dobrymi relacjami, a nawet nauką flipowania. Zawsze jest to okazja do ciekawego spędzenia czasu w większym gronie, ale również zdobycia wiedzy, uruchomienia dobrej energii i inspiracji temat przewodni takiego spotkania i goście – dający nam swoją energię i inspirację. W tym wyjątkowo trudnym roku 2020 nasze spotkanie odbyło się 24-25 września. Podzieliliśmy się na dwie grupy 20-osobowe.
Na warsztatach prowadzonych przez Marcina Supranowicza zmierzyliśmy się z tematem pandemii, tym co czas zamknięcia w domach, pracy zdalnej, wielu ograniczeń zmienił w naszym postrzeganiu siebie i otoczenia. Ocenialiśmy na ile dane sytuacje były trudne i co mogliśmy zrobić, by to zmienić pomimo ograniczeń. Każda podgrupa pracowała nad własnym zagadnieniem, często jednak dochodziliśmy do wspólnych wniosków – np. że najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem i tego bezpośredniego kontaktu najbardziej wszystkim brakowało. A ponieważ wyjątkowy czas wymaga od nas nieszablonowych rozwiązań to koncentrowaliśmy się na rozwoju umiejętności kreatywnego działania organizacji w sytuacji kryzysu. Wieczornemu spotkaniu integracyjnemu towarzyszył pokaz slajdów z wyprawy Marcina na Nordkapp.
W drugiej części szkolenia wielu z nas po raz pierwszy zetknęło się z pojęciem storytellingu jako narzędzia komunikacji i przekazywania wiedzy w organizacji społecznej. Każdego dnia opowiadamy historie, dłuższe i krótkie, wciągające i całkiem banalne. Adam Pioch popularyzator tej formy pokazał ogromne walory storytellingu, duże pole dla kreatywności, alternatywne rozwiązania. Rozmawialiśmy o cechach interesującego bohatera, jego drodze i jej etapach, momentach decydujących o tym, czy historia nas „wciągnie”. Napisaliśmy i zademonstrowaliśmy przed grupą nasze story, słuchając dostrzegaliśmy co w nich było ciekawego, ale też co okazywało się zbędne.
Dziękujemy, Marcinie i Adamie za możliwość uczestnictwa w Waszych wyjątkowych warsztatach.
Anna Klechniowska
Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu Miasta Konina w ramach małych grantów. Pięknie dziękujemy!