Miesiąc listopad i grudzień są bardzo pracowite i twórcze również dla Rodziców Podopiecznych Fundacji PODAJ DALEJ w Koninie. Arteterapia, formy aktywności fizycznej, usprawnianie osób z niepełnosprawnością, neurologopedia i integracja sensoryczna – nasi Rodzice już wiedzą co to takiego i podają dalej 🙂
W ramach projektu: AKTYWNI I NIEZALEŻNI wsparcie w formie warsztatów jak i poradnictwa indywidualnego otrzymują od nas także Opiekunowie Faktyczni osób z niepełnosprawnością. Tematyka organizowanych spotkań jest zgodna z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez osoby bezpośrednio zainteresowane – czyli Rodziców.
- 11.2017r. Arteterapia (z elementami plastykoterapii i choreoterapii) Warsztat prowadziła Iwona Cichocka „Kreatywni”
Arteterapia:
– dostarcza przestrzeni, pozwalając na swobodną twórczość;
– stanowi bezpieczny i akceptowany przez człowieka sposób wypowiedzi tego,
co jest trudne do opisania słowami;
– odzwierciedla problemy i negatywne emocje;
– jest obrazem osobowości autora;
– praca nad własnym „ mocnym i słabym JA”
- 12.2017r. Neurlogopeda- dysfagia Warsztat prowadziła Joanna Karczyńska – neurologopeda kliniczny
Pod uwagę bierze się aktywność własną pacjenta, z jego ograniczeniami wynikającymi z dysfunkcji i zaburzeń dotyczących układu:
– artykulacyjnego,
– pokarmowego ,
– oddechowego
– fonacyjnego.
Rodzice/ Opiekunowie poznali również znaczenie pozycji i sposobu karmienia osób z dużymi dysfunkcjami tych układów oraz niebezpieczne następstwa wynikające z nieprawidłowo wykonywania tych czynności.
- 12.2017r. Formy aktywności fizycznej a usprawnianie osób z niepełnosprawnością ruchową Warsztat prowadził Marek Radocki– fizjoterapeuta
Rodzice / Opiekunowie zapoznali się z różnego rodzaju formami aktywności fizycznej, ogólnodostępnej i szeroko rozumianej, której celem jest usprawnianie i usamodzielnianie podopiecznego:
– aktywna rehabilitacja (sport dostosowany do możliwości i zgodny z zainteresowaniem danej osoby: basen, koszykówka, tenis stołowy , boccia , taniec , szermierka )
– indywidualne zajęcia ze specjalistami (fizjoterapeuta, logopeda, neurologopeda, pedagog specjalny, psycholog, asystent ON)
– turnusy rehabilitacyjne
– warsztaty samodzielności
– dogoterapia, hipoterapia
– muzykoterapia i „śmiechoterapia” 🙂
– aktywne spędzanie czasu wolnego
– aktywność dnia codziennego
– udział w życiu społecznym.
- 12.2017r. Integracja sensoryczna Warsztat prowadziła Anna Leśna- Szymańska – Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem „Gepetto”
Integracja sensoryczna – określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia. Nierozwinięcie określonych umiejętności w kolejnych stadiach rozwoju powoduje powstawanie trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka, a następnie u dorosłego człowieka. Rodzice podczas warsztatu próbowali wczuć się w „ sytuację” własnego dziecka i doświadczyć sposobu spostrzegania świata przez jego pryzmat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pomysły na naukę i terapię poprzez zabawę z wykorzystaniem podstawowych artykułów dostępnych na rynku i nie wymagających wydawania na nie dużych funduszy, np. różnokolorowe klamerki, myjki, piłeczki, słoiczki + kasza, ryż, groch, piasek itp, pojemniczki plastikowe i przyprawy oraz aromaty do ciasta.
A tak oto Rodzice/ Opiekunowie mówili o zorganizowanych warsztatach:
„Nigdy nawet bym nie pomyślała, że nawracające infekcje oskrzeli i płuc mojej córki, mogą być powodem karmienia jej w nieprawidłowej pozycji”
„Uświadomiłam sobie, że wyręczając moje dziecko w codziennych obowiązkach, szkodzę nie tylko sobie, ale przede wszystkim jemu”
„ Cudownie jest zrobić coś tylko dla siebie i chociaż na chwile pomyśleć tylko o sobie”
„ Dawniej uwielbiałam robić rękodzieła, nawet kosztem snu – dziś nie mam na to czasu”
„Pierwszy raz ktoś uświadomił mi, że terapia może być tania i w zasięgu ręki i co najważniejsze skuteczna”
„Warsztaty nie tylko potrzebne są nam, jako rodzicom dziecka z niepełnosprawnością, ale również jako kobieto , są grupą wsparcia”
Projekt „ Aktywni i Niezależni” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i 1% podatku