W dniu 25 listopada 2011 Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zorganizowała wyjazd do Muzeum Narodowego w Poznaniu na wystawę zatytułowaną „5 zmysłów". Wyjazd przeznaczony był dla osób niewidomych i słabowidzących, z którymi zaprzyjaźniliśmy się podczas realizacji projektu WIDZIEĆ SIĘ W PRACY.
Tytuł wystawy ma ścisły związek z dziełem Jana Cossiera o takim samym tytule "5 zmysłów". Obraz ten jako punkt wyjścia całej wystawy przedstawia pięć osób i zwraca uwagę na odbieranie otaczającej nas rzeczywistości za pomocą zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, smaku i powonienia. Zgodnie z tymi zmysłami wystawa podzielona została na pięć sal tematycznych, w których mieliśmy okazję zapoznać się z 25 dziełami sztuki pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego z opisami wykonanymi w technice audiodeskrypcji. Można było nie tylko „posłuchać" dzieł – dzięki audiodeskrypcji, ale również dotknąć część ekspozycji np. kopię drzwi Bramy Gnieźnieńskiej i zbroje rycerskie, a nawet poczuć zapachy: kwiatów, jesieni, dymu i wiele innych. Na koniec zwiedzania oprócz wysłuchania opisu obrazu można było skosztować świeżych warzyw i owoców pokazanych na malowidle – pysznie smakowała marchew, kapusta, ogórek, jabłko, granaty.
Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która dzięki szczegółowym opisom pozwala na udostępnienie osobom z dysfunkcją wzroku dostępu do treści wizualnych. Osoby niewidome i słabo widzące mogą w końcu usłyszeć to, czego nie są w stanie zobaczyć, a to wszystko dzięki precyzji języka opisu, który pobudza ich wyobraźnię i umożliwia dostęp do znaczeń obrazów, rzeźb czy też filmów.
To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce adresowane do osób niewidomych i słabowidzących, dlatego nie mogło nas tam zabraknąć. Na zakończenie zwiedzania wystawy każdy z uczestników otrzymał płytę CD z nagraniami opisów poszczególnych dzieł sztuki będących przedmiotem wystawy, oraz herbatę Irving , która jak się okazało nie dość, że dobrze smakuje to również jest produktem spożywczym z opisem w alfabecie Braille’a.
Wszystkim uczestnikom wyprawy dopisywał bardzo dobry humor, wywołany miłą, serdeczną atmosferą oraz wyjątkowo sprzyjającą aurą, dzień wyjazdu był bardzo słoneczny i pogodny. Po zwiedzeniu ekspozycji wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami. Ciekawa wystawa u wszystkich wzbudziła wiele emocji i ogromne zainteresowanie, czego wyrazem była ożywiona dyskusja, która wywiązała się w autokarze podczas drogi powrotnej. Swoje wyjątkowe zadowolenie i trafność wyboru celu wyjazdu uczestnicy okazali intonując piosenkę „ Na pożegnanie wszyscy razem…" osobom, które w trakcie podróży powrotnej z żalem opuszczały autokar.
Łukasz, Michał i Karol