#Osada Janaszkowo – spotkanie Przyjaciół Fundacji PODAJ DALEJ

W Święto Jana, przed Nocą Świętojańską w Osadzie Janaszkowo spotkali się Przyjaciele Osady,
dzięki którym Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, wykonała prace remontowe
w pierwszej części budynku. Jest to przyziemie, w którym znajduje się nowoczesna część rehabilitacyjna.

Goście mieli okazję zwiedzić wszystkie pomieszczenia, podpatrywać zajęcia, które odbywały się w tym czasie w każdym z nich, a jednocześnie obejrzeć nowoczesny sprzęt i dowiedzieć się jak on działa
i w czym pomaga w procesie rehabilitacji i terapii.

 

„Wszystko zaczyna się od marzenia. W marzenie wpisany jest sukces i porażka, plan i nadzieja. Realizację takiego marzenia mamy okazję oglądać w Osadzie Janaszkowo.” – mówiła Paulina Malinowska-Kowalczyk, Doradca Prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnością. „To szczęście mieć taki zespół” – dodała życząc wytrwałości Drużynie PODAJ DALEJ.

 

Mariusz Zaborowski, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin przyznał, że kiedy pierwszy raz słuchał o planach Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ wydawały mu się one abstrakcyjne, jednak szybko okazało się, że pomimo trudności są konsekwentnie realizowane.

 

Justyna Dziankowska, która od lat współpracuje z Fundacją PODAJ DALEJ z ramienia Firmy Smurfit Kappa, podkreśliła, że PODAJ DALEJ to nie organizacja, to misja! Silna reprezentacja Smurfit Kappa i Smurfit Kappa Foundation przywiozła ze sobą niesamowity prezent dla najmłodszych podopiecznych. Maszyna do popcornu – od razu została wypróbowana.

 

Natasza Cyrulik, Kierownik Działu Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, odbierając podziękowania cieszyła się, że zadanie zostało wykonane.

 

Waldemar Kubiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Konin podkreślał, jak ważna jest wrażliwość w pracy, w której nadaje się sens życiu ludzi, którzy ten sens stracili, i że ta wrażliwość właśnie łączy drużynę PODAJ DALEJ i leśników.

 

Violetta Kowalczyk, (Metalmex – akcesoria meblowe V.A. Gallery Poland) która wspaniale potrafi łączyć biznes ze sztuką i z pomaganiem opowiedziała o początkach współpracy z Fundacją, o akcjach i aukcjach charytatywnych i przyznała, że podziwia Zespół Fundacji za tak ogromne chęci i starania zmierzające do zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnością.

 

Monika Juzala, występując w imieniu zaprzyjaźnionych mediów, podkreślała, że praca z Fundacją PODAJ DALEJ jest ogromnie przyjemna, a wyczuwalne dobro pochłania wszystkich. „Przychodzą ludzie z ograniczeniami, a w Fundacji PODAJ DALEJ ich skrzydła się rozpościerają, odkrywają swój potencjał i talenty. To wzrusza, uczy i powoduje, że my wzrastamy.” – mówiła z nieukrywanym wzruszeniem.

 

Antoni Antkowiak, wieloletni pracownik telewizji poznańskiej wspominał Doktora Piotra Janaszka, wspólne działania i przyjaźń. Zakończył oddając cześć Doktorowi, z którego śmiercią nie może się pogodzić, choć minęło już ponad 20 lat…

 

Zuzanna Janaszek-Maciaszek witając Gości opowiedziała o tym, jak wspólnie z Podopiecznymi, wspólnie ze specjalistami pracującymi w Fundacji, wspólnie z Rodzicami najmłodszych Podopiecznych projektowali część rehabilitacyjną. Opowiedziała również o „czterech perełkach”, które znajdują się właśnie w tej części.

 

Jest to #MUSICON (Musicon Club), kreatywne urządzenie do muzykoterapii, ale nie tylko, ponieważ wspomaga także naukę liczenia, geometrii, programowania. Piękne drewniane urządzenie, nagradzane wielokrotnie za design i ideę, zostało zaprojektowane przez Kamil Laszuk (była to jego praca dyplomowa na ASP), służy przede wszystkim dzieciom w poznawaniu świata, swoich możliwości, swoich talentów. Jest to instrument, na którym dzieci komponują muzykę i jakąkolwiek czynność wykonają na tym urządzeniu kreują niezwykłe dźwięki.

 

Kolejne urządzenie, które nie jest powszechne, a wyjątkowe to Pragma System. To nie tylko sprzęt do rehabilitacji ruchowej i neurologicznej, ale też metoda stworzona przez Marka Kowalskiego, doświadczonego fizjoterapeutę i autorytet naukowy. W oparciu o swoje doświadczenia stworzył metodę rehabilitacji, która bazuje na zastosowaniu elastomerów. Mają one cechy zbliżone do mięśni i wymuszają naturalny ruch.

 

Następna perełka to Cyber Oko, (C-Eye) stworzone przez polskich naukowców z Politechniki Gdańskiej, a produkowane przez Firmę AssisTech. Urządzenie, które sprowadzone zostało do Osady Janaszkowo głównie z myślą o dzieciach, z którymi utrudniona jest komunikacji. Cyber Oko umożliwia komunikowanie się z osobami w minimalnym stanie świadomości. Komunikacja odbywa się poprzez śledzenie gałki ocznej. Dla dzieci to bardzo przyjemne w pracy urządzenie, a zadania do wykonania ukryte są pod postacią pięknie animowanych gier. Dla dorosłych natomiast są plansze komunikacyjne i testy, w których osoba, która nie może się komunikować, odpowiada na pytania wybierając odpowiedź gałką oczną.

 

I ostatnie, co z pewnością wyróżnia Osadę Janaszkowo, to #TDCS. Jest to metoda polegająca na mikropolaryzacji mózgu. Specjaliści z Fundacji PODAJ DALEJ planują sesje w oparciu o szczegółową analizę – mapowanie fal mózgowych. Pobudzają w ten sposób i przyspieszają powstawanie połączeń neuronalnych w tych płatach, w których najbardziej potrzebna jest stymulacja.

 

Poza wymienionymi urządzeniami w Osadzie Janaszkowo, Fundacja PODAJ DALEJ postawiła na aktywizację ruchową. Jest siłownia zaprojektowana przez trenerów sportu, którzy sami poruszają się na wózkach, są też sale do fizjoterapii nastawione zarówno na pracę bierną jak i czynną. I to wszystko mieli okazję obejrzeć Goście spotkania w Osadzie Janaszkowo – Dobroczyńcy Fundacji PODAJ DALEJ.

 

Z uwagi na niedawną pandemię, spotkanie miało charakter kameralny i wzięły w nim udział przede wszystkim osoby, które w największym stopniu przyczyniły się do uruchomienia pierwszej części Osady Janaszkowo. Dobroczyńców jest znacznie więcej. Są to nie tylko firmy i instytucje, ale również osoby indywidualne, które regularnie wspierają Osadę Janaszkowo, firmy, które wykonały różne usługi, podarowały urządzenia, czy meble. „W Osadzie Janaszkowo wisi już tablica, na której zostali uhonorowani najwięksi Dobroczyńcy. Jednak gdybyśmy mieli wymienić wszystkie osoby, które mają tam swoją cegiełkę z pewnością zabrakłoby nam ścian. – podkreśla Zuzanna Janaszek-Maciaszek. Za nami dużo pracy – 1/3 planów na Osadę Janaszkowo. Przed nami wciąż dużo do zrobienia i bardzo potrzebujemy Przyjaciół. W najbliższym czasie najważniejsze jest uruchomienie mieszkań treningowych, wytchnieniowych i wspomaganych.”

 

Osada Janaszkowo mieści się nad przepięknym jeziorem i jest to miejsce nieprzypadkowe. Dokładnie w tym miejscu pod koniec lat 70-tych, Doktor Piotr Janaszek młodziutki wówczas lekarz, świeżo po studiach medycznych prowadził swój pierwszy obóz dla dzieci z niepełnosprawnością (pod skrzydłami TPD). Zanim swoje serce zostawił w Mielnicy, to właśnie tutaj opiekował się dziećmi
z niepełnosprawnością. „A więc historia zatoczyła koło” – podkreślali w swoich wystąpieniach zaproszeni Goście.

 

Padło wiele ciepłych słów pod adresem Zespołu Ludzi, który realizuje działania Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. To ludzie, którzy z powołaniem wykonują swoja pracę, dla których ta praca to nie tylko jakieś zadania, ale misja i chęć niesienia pomocy. To pracownicy, specjaliści, wolontariusze, z których część to osoby z niepełnosprawnością, które kiedyś były podopiecznymi, a teraz pomagają innym. To również Rodzice i Opiekunowie najmłodszych Podopiecznych. Warto dodać, że poczęstunek dla Gości przygotowały właśnie Mamy najmłodszych Podopiecznych wraz z Wolontariuszami.

 

Na koniec warto wspomnieć, że Goście mieli okazję nie tylko zwiedzać Osadę Janaszkowo, ale także pleść wianki, aby przygotować się do Nocy Świętojańskiej i z gotowym wiankiem stanąć nad brzegiem i zgodnie z tradycją wrzucić kwiat do wody.

 

#PIOTRJANASZEK #niezawodni #podajdalej #Fundacjapodajdalej #remont #janaszkowo #wąsosze #togetherstronger #yesIcan #OsadaJanaszkowo #RazemBudujemyOsadęJanaszkowo

 

***********

OSADA JANASZKOWO  

Nowoczesny kompleks rehabilitacyjno – treningowo – wytchnieniowy, który będzie udzielał specjalistycznej, nieodpłatnej pomocy osobom z niepełnosprawnościami i ich bliskim z całej Polski. Osada powstaje w Wąsoszach pod Koninem nad brzegiem Jeziora Mikorzyńskiego i będzie składała się z czterech części:

mieszkań treningowych dla osób, które niepełnosprawność uwięziła w domach, aby w kilka miesięcy nauczyli się jak żyć niezależnie;

mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują pomocy asystenta w codziennych czynnościach;

części tzw. wytchnieniowej, która powstaje z myślą o rodzicach i opiekunach osób z niepełnosprawnościami, aby mogli przenieść swoje dziecko, podopiecznego w bezpieczne miejsce pod troskliwą opiekę specjalistów; w okresie letnim to właśnie tutaj będą organizowane także wakacje z treningami samodzielności dla dzieci z niepełnosprawnościami;

części rehabilitacyjnej, w której specjaliści będą diagnozować, prowadzić fizjoterapię, zajęcia rehabilitacyjne, aktywną rehabilitację, naukę pokonywania barier, tu będzie system pragma, fizjoterapia i terapia takimi metodami jak mapowanie QEEG, mikropolaryzacja mózgu tDSC, komunikacja przy pomocy Cyber-Oka.

 

Realizatorem OSADY JANASZKOWO jest Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina, która kontynuując dzieło swojego Patrona, od ponad 17 lat pomaga osobom z niepełnosprawnościami żyć niezależnie, samodzielnie i godnie.

 

Więcej o OSADZIE JANASZKOWO: https://osadajanaszkowo.pl

Więcej o działaniach Fundacji PODAJ DALEJ: https://podajdalej.org.pl  oraz

na Facebook/FundacjaPodajDalej

 

Komentarze są wyłączone.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 - podajdalej.org.pl