#Wolontariat. Nowe przyjaźnie polsko – koreańskie

Początek lutego 2023 r. to czas niezwykłych polsko-koreańskich spotkań. Grupa 22 wolontariuszy przyleciała do Konina aby poznać nasze miasto, region, ludzi, kulturę i zwyczaje. Bardzo hojnie dzielili się również swoją wiedzą i talentami. W dniach 7-16 lutego odwiedzili wiele ciekawych miejsc, brali udział w różnych spotkaniach i warsztatach. Trzy popołudnia wolontariusze spędzili wspólnie z naszymi podopiecznymi, pracownikami i wolontariuszami i jak sami mówią, były to niezwykłe i bardzo pouczające spotkania.


Oswajanie z niepełnosprawnością
Podczas pierwszych warsztatów oswajali się z tematem niepełnosprawności i uczyli poruszania się na wózku inwalidzkim. To taka forma warsztatów, którą praktykujemy w Fundacji, gdy do Centrum Wolontariatu dołączają nowi wolontariusze. Uczą się wówczas m.in. poruszania się na wózku, żeby lepiej zrozumieć sytuację osoby, dla której jest to codzienność. Na sali rehabilitacyjnej, pod czujnym okiem naszych instruktorów niezależności, wolontariusze z Korei uczyli się też umiejętnego upadania i asystowania osobie na wózku. To krótkie szkolenie było poprzedzone wspólnymi zajęciami sportowymi z podopiecznymi Fundacji.
W tym samym czasie druga grupa wolontariuszy poprowadziła zajęcia podczas popołudniowej świetlicy dla najmłodszych dzieci z Ukrainy, które mieszkają w Koninie. Bariera językowa już po kilku minutach przestała być problemem. Wolontariusze zaproponowali wiele ciekawych zajęć plastycznych i zabaw, dzieci uczyły się pisać swoje imię w języku koreańskim, malowały ludowe maski koreańskie a także tworzyły zabawki z tektury i koralików.

 

PALI PALI
Kolejny dzień, to spotkanie w konińskiej Sali Ratuszowej, podczas którego wolontariusze z Korei oraz uczestnicy zajęć Fundacji PODAJ DALEJ, zarówno z Polski jak i z Ukrainy, mieli okazję usłyszeć i zobaczyć jaka jest sytuacja osób z niepełnosprawnościami w Korei Południowej. W ogromnie pędzącym społeczeństwie, które żyjąc w „PALI, PALI” czyli „szybko, szybko”, nie zawsze są w stanie dostrzec problemy osób z niepełnosprawnością. Podział na kilka stolików pozwolił na bardzo żywiołowe dyskusje i dzielenie się doświadczeniami. Na koniec oczywiście nie zabrakło wspólnych zabaw i tworzenia kręcących się bączków z motywami koreańskimi a także gry opartej na specjalnie stworzonych tekturowych kwadratach.

 

Tygrys zamiast Wilka
Kolejny dzień to spotkanie na zajęciach teatroterapii. Iwona Grześkowiak i Joanna Janikowska opowiadały o pracy nad spektaklami i specyfiką pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Doskonałą ilustracją był tutaj film dokumentujący pracę nad ostatnim spektaklem teatralnym „Nie – Zwyczajni”. Druga część teatralnej integracji odbyła się na sali gimnastycznej Akademii Nauk Stosowanych. We wspólne ćwiczenia wszyscy zaangażowali się w 100 %! Mimo bariery językowej i kulturowej, uśmiech zwyciężał i ten uśmiech i życzliwość stały się językiem do porozumiewania! Następnie zagraliśmy w popularne koreańskie gry ruchowe.

 

W międzyczasie odbywały się też zajęcia w Osadzie Janaszkowo z grupą dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną, które codziennie przyjeżdżają na popołudniowe zajęcia, aby rodzice i opiekunowie mieli trochę wytchnienia. Wolontariusze przygotowali i odegrali bajkę, przygotowali muzykę, stroje i multimedialną scenografię. W bardzo żywiołowy sposób odegrali bajkę do złudzenia przypominającą naszego Czerwonego Kapturka. W roli złego bohatera wystąpił nie Wilk a Tygrys. Aktorzy byli tak przekonywujący, że kiedy zły bohater zginął, bo była to przecież walka dobra ze złem, nasza Kamilka próbowała go uratować bo zrobiło jej się bardzo przykro. Tu znów nie było bariery językowej dzieci po prostu reagowały na mowę ciała, na emocje, na muzykę i było to dla wszystkich niezapomniane przeżycie.

 

 

Niecodzienne prezenty
W trakcie warsztatów Osadę zwiedził również Chun Dae-Wook, wiceprezes Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP), firmy, która będzie budować w regionie konińskim elektrownię atomową. KHNP sfinansowała przyjazd wolontariuszy z Korei do Polski. Pan Chun Dae-Wook zainteresował się naszą działalnością i filozofią, był też pod wrażeniem tego jak wiele różnych działań prowadzimy i jak wiele osób z niepełnosprawnością angażuje w pracę w Fundacji. Z przekonaniem przekazał czek na kwotę 4,5 tysiąca euro, abyśmy mogli zakupić najbardziej potrzebne sprzęty do Osady Janaszkowo. Otrzymaliśmy także przepiękny  upominek – replikę kolczyków pochodzących z Królestwa Silla (V-VI wiek n.e.). Ich oryginał wydobyty z grobowca Pubuchong jest skarbem narodowym i znajduje się w Muzeum Narodowym Korei.

 

Mamy nadzieję, że to pierwsze i nie ostatnie nasze spotkanie z nowymi przyjaciółmi z Korei Południowej. Jesteśmy wdzięczni za entuzjazm i perfekcyjne przygotowanie wszystkich wspólnych działań. Przyjazd Wolontariuszy był koordynowany przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu oraz Better Word z Korei Południowej.

 

Komentarze są wyłączone.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - podajdalej.org.pl