#MieszkaniaTreningowe – to był dobry rok!

Dużo działo się w 2023 roku w Fundacji Podaj Dalej, gdybym chciała Wam o wszystkim opowiedzieć zajęłoby to nieskończenie wiele czasu. Programy telewizyjne , radiowe, prasa i inne media podsumowują rok, więc i ja pokuszę się o to i przedstawię Wam short Press z życia Akademii i Domu Samodzielności. Akademia Życia i Samodzielności oraz Dom Samodzielności to dwa odrębne projekty jednak mają jeden cel- dać jak najwięcej narzędzi uczestnikom w drodze do niezależności i usamodzielnienia. Mimo, iż projekty realizowane są w dwóch odrębnych miejscach nasza kadra tak aranżuje dzień i zajęcia aby wszyscy uczestnicy stanowili jedną grupę bez względu na to w którym są projekcie. Naszym założeniem jest, aby każdy człowiek podejmujący wyzwanie usamodzielnienia się czuł się tu jak w domu i mógł w pełni integrować się z innymi uczestnikami oraz korzystać z całego wachlarza oferowanego im wsparcia. Podział więc jest czysto teoretyczny. W praktyce wszyscy uczestnicy na czas pobytu stanowią jedną „rodzinę”.

 

Zatem do rzeczy  Rok 2023 obfitował w wiele wydarzeń tych codziennych, kulturalnych i świątecznych, ale przede wszystkim każdy dzień wypełniał się  ciężką pracą uczestnika nad sobą , nad swoim ciałem i umysłem. Byliśmy świadkami nabywania przez osoby z niepełnosprawnościami coraz to nowych umiejętności , przekraczania własnych granic , które uczestnicy mieli w głowach jeszcze przed przyjazdem do mieszkań treningowych. Poprzez wielopłaszczyznową  rehabilitację mieszkańcy odkrywali, że jednak niemożliwe staje się możliwym.
Podobnie wyglądało życie codzienne, osoby które nigdy nie przyrządzały posiłków wyczarowywały w ramach treningów kulinarnych potrawy na miarę mistrza kuchni. Wiele osób właśnie w Fundacji Podaj Dalej odkryło swoje pasje, powołanie zawodowe oraz swoją wartość. Uczestnicy wracali do swoich domów ze słowami na ustach „ teraz już wiem co będę robił w życiu, wiem czego chcę i mam odwagę spełniać marzenia”. Czy można chcieć więcej? Jako pracownik odpowiem NIE! Przecież o to chodziło , to jest cel pobytu w mieszkaniach treningowych. Mamy tutaj tradycję, że kiedy uczestnik kończy pobyt spotykamy się wszyscy, świętujemy i dzielimy wrażeniami. Zarówno uczestnicy jak i pracownicy nie kryją wtedy wzruszenia . To najpiękniejszy moment zobaczyć w oczach mieszkańców nadzieję na lepsze jutro i radość z osiągniętych sukcesów.

 

Zapytacie czy trudno się rozstać? Oczywiście, wszyscy budujemy więzi i każdy człowiek jest ważny, chciałoby się móc pozostać razem, ale nie obawiamy się bo wiemy, że każdy z naszych uczestników wyfruwa jako nowa, silna istota w piękniejszy świat. Zgodnie z ideą św. pamięci doktora Piotra Janaszka budujemy lepszy świat dla ludzi z niepełnosprawnościami, taki świat w którym będą oni w jak największym stopniu niezależni. To był piękny rok i wiemy, że następny otworzy nowe możliwości kolejnym osobom.

 

Życzymy tego Wam kochani uczestnicy oraz całej załodze Fundacji im Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej. Razem damy radę!

Zachęcamy również do obejrzenia filmu Gen Niezależnosci, który bardzo przybliży Wam cel naszej misji.

 

Małgosia Tyczewska

 

Projekty Akademia Życia i Samodzielności oraz Dom Samodzielności są finansowane z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

Komentarze są wyłączone.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - podajdalej.org.pl