#MieszkaniaTreningowe

Od nowego roku mieszkanie treningowe przy ul Podgórnej zostało zasiedlone przez trójkę uczestników. Rafał – poliglota oraz spokojny i wyważony człowiek, Mikołaj – dusza towarzystwa i Asia – Nadzwyczaj koleżeńska i sympatyczna osoba. Oto trójka śmiałków, która postanowiła zmierzyć się z nauką niezależnego funkcjonowania w mieszkaniu. Wspólnie spędzają czas wolny oraz dzielą obowiązki związane z dbaniem o przestrzeń wokół siebie. Muszą zatroszczyć się o przygotowanie posiłków i ogarnąć wszystkie pomieszczenia na tyle sumiennie aby asystent nie miał się do czego przyczepić 😉

 

Pobyt w mieszkaniu treningowym to jednak nie tylko troska o czystość pomieszczeń i pełne brzuchy. Nasi mieszkańcy biorą udział w szeregu zajęć, na które trzeba jakoś dotrzeć. Położony nieco na uboczu lokal przy ul Podgórnej sprzyja uczęszczaniu na dość długie spacery oraz nauce samodzielnego podróżowania autobusem. Takie wyprawy przy ostatnich minusowych temperaturach i opadach śniegu to nie lada wyzwanie dla naszych mieszkańców. Na dodatek, jak wskazuje nazwa ulicy przy której położone jest nasze mieszkanie; nasi śmiałkowie mierzą się na co dzień z trudną jazdę pod górę, która to na szczęście w drodze powrotnej zamienia się w relaksujący spacerek z górki

 

A czego chcieli by się nauczyć nasi mieszkańcy podczas pobytu w mieszkaniu?

 

Rafałowi zależy na nauczeniu się sprawnego komunikowania osobom, które chcą mu pomóc tego, w jaki sposób mogą to zrobić. To bardzo ważna umiejętność, ponieważ wielu ludzi wyrażając chęć pomocy, na przykład na ulicy, nie wie jak się do tego zabrać i działają na zasiądzie improwizacji. Taka pomoc może okazać się w niektórych przypadkach niebezpieczna dla osoby, której chcemy udzielić pomocy.

 

Mikołaj już  niedługo kończy swój pobyt i jest niezmiernie zadowolony z tego, że potrafi sam jeździć autobusami. Chętnie poćwiczy jeszcze jazdę wózkiem w trudnym terenie. Te umiejętności bardzo ułatwią mu niezależne życie i dotarcie wszędzie tam gdzie potrzebuje. To z kolei zwiększa pewność siebie i pozwala poczuć, że ma się wpływ na swoje życie. Człowiek niezależny to przecież człowiek wolny.

 

Joannie marzy się w przyszłości samodzielne mieszkanie co wiąże się z umiejętnością zachowania w nim porządku a także odpowiednim gospodarowaniem pieniędzmi i takie też wyzwania stawia przed sobą podczas pobytu u nas. Wierzymy, że po osiągnięciu zamierzonych celów, Joanna spełni swoje marzenie i w końcu uda jej się zamieszkać ‘’ na swoim’’.

 

Dawid Trzuskolas

 

 

Projekt DOM SAMODZIELNOŚCI jest finansowany z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

 

Komentarze są wyłączone.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - podajdalej.org.pl