#ARTETERAPIA dotarła do mety - Fundacja Podaj Dalej - jeden procent podatku na pomoc i rehabilitację dla osób niepełnosprawnych - fundacja Doktor Janaszek

#ARTETERAPIA dotarła do mety

“Kiedy wydaje się komuś, że czegoś nie potrafi, nie da rady, nie jest w stanie, a potem to robi, to jest to budujące doświadczenie, które przekłada się na całe życie.” (uczestniczka warsztatu skulpturoterapii)

 

“Piękne chwile szybko mijają, cudowni ludzie się rozjeżdżają – pełna energii, z warsztatem wiedzy opuszczam Konin lecz wierzę, że znowu Was odwiedzę. Serdecznie dziękuję – “PODAJ DALEJ” to motywuje.” (uczestniczka warsztatu zabawoterapii)

 

Zakończoną właśnie realizację projektu pod nazwą “Arteterapia drogą do twórczej integracji V” można porównać do podróży pociągiem. Dokładnie 14 sierpnia 2020 roku wsiedliśmy do niego na stacji początkowej o nazwie zabawoterapia. Był to pierwszy z warsztatów, a potem czekało nas jeszcze 16 warsztatowych przystanków. Każdy z nich był inny, niezwykły, pełen uśmiechu, przyjaznej atmosfery i prowadzony przez najlepszych specjalistów arteterapii, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. W przystępny sposób opowiadali i pokazywali jak wykorzystać dziedziny arteterapii do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, a uczestniczący w warsztatach terapeuci, instruktorzy, asystenci i wolontariusze mogli od razu po warsztatach przećwiczyć nowe formy zajęć ze swoimi podopiecznymi.

 

Oto co mówili uczestnicy poszczególnych warsztatów:

 

“Rewelacyjny, merytoryczny warsztat! Otwarci ludzie, prowadzący z przeogromnym doświadczeniem i atmosfera, którą pamięta się długo!” – uczestnik teatroterapii (teatr żywego aktora)

“Super warsztaty! Kreatywnie, intensywnie, świetny dobór prowadzących oraz metod pracy. Inspirująco!” – uczestnik warsztatu zabawoterapii.

“Cudowne warsztaty pełne twórczych myśli, pomysłów, z bardzo świeżym i otwartym podejściem do arteterapii” – uczestnik warsztatu plastykoterapii.

 

Arteterapeutyczny pociąg przejechał przez takie stacje jak choreoterapia, muzykoterapia, plastykoterapia, teatroterapia, biblioterapia, komunikacja i budowanie relacji czy przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Realizacja projektu przypadła na dość wymagający czas trwania pandemii, dlatego podjęliśmy także zupełnie nowe wyzwanie w postaci realizacji dwóch warsztatów całkowicie zdalnych i tak nasz pociąg przejechał przez dwie stacje pod nazwą “Oswoić online- twórczy kontakt zdalny z podopiecznymi”.

 

W dniach 19 – 21 marca dotarliśmy na ostatni przystanek – stacją końcową był warsztat skulpturoterapii, który piękną, glinianą klamrą zamknął cykl warsztatów.

 

Ta nieprawdopodobna podróż trwała 8 miesięcy, do pociągu wsiadło łącznie 203 terapeutów, instruktorów oraz asystentów z całej Polski, którzy wraz z prowadzącymi zwiedzili niezwykłe rejony arteterapii, wymienili się doświadczeniami i nawiązali cenne relacje, które trwają do dziś. Nie sposób nie wspomnieć także o niezastąpionych wolontariuszach Fundacji PODAJ DALEJ, którzy byli obecni podczas każdego z warsztatów i czuwali nad jego przebiegiem, dbali o uczestników z niepełnosprawnościami pomagając im podczas zajęć i korzystali jednocześnie z możliwości pogłębienia swej wiedzy z zakresu arteterapii.

 

Po całej arte-podróży pozostało mnóstwo zdjęć, przepięknych wspomnień i to, co najważniejsze: pięknych relacji międzyludzkich. Wierzymy, że ta podróż będzie miała swój ciąg dalszy i lada moment spotkamy się w nowym pociągu pędzącym przez kolejne stacje arteterapii.

 

“Pomimo mojego zamknięcia, mogłam się bezpiecznie i bez presji otworzyć. Dziękuję za wyrozumiałość, akceptację i nowe doświadczenia! Do zobaczenia w Koninie! :)” – uczestniczka warsztatu muzykoterapii.

 

A zatem DO ZOBACZENIA!

 

Projekt “Arteterapia drogą do twórczej integracji V” jest współfinansowany ze środków PFRON oraz 1%.

 

Komentarze są wyłączone.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 - podajdalej.org.pl