#RozwińSkrzydła – paralotniarze zakończyli obóz

W piątek 28 czerwca zakończyliśmy drugi w tym sezonie obóz paralotniowy. Podstawy w lataniu paralotnią zgłębiali Monika Bodych, Adam Skowron oraz Piotr Frontczak. Nauczyli się stawiać skrzydło paralotni i nim poprawnie sterować. To wcale nie jest proste zadanie. Osoby z niepełnosprawnością przesiadają się na specjalnie skonstruowany wózek na dużych pompowanych kołach i wszystkie czynności wykonują z poziomu tego wózka.

 

Pierwszy stopień wtajemniczenia to nauka stawiania skrzydła. I tutaj niezwykle ważne jest zaangażowanie asystentów i wolontariuszy, którzy ciągną wózek. Muszą biec ze wszystkich sił tak długo, aż czasza się podniesie! Wózki podrywają się na kilka metrów od ziemi – to bezpieczna odległość, aby złapać podstawy.

 

Następnie uczestnicy kursu mieli też okazję polecieć w tandemie z pilotem. Tu już zatyka dech w piersi! Wrażenia uczestników były niesamowite. Spełnili wielkie marzenie o lataniu, przełamali wewnętrzne bariery i nie mogą się doczekać następnego obozu.

 

To wszystko było możliwe dzięki wspaniałym instruktorom. Dziękujemy Pawłowi Trzęsowskiemu i Jędrzej Jaxa-Rożen oraz niezawodnym asystentom Krystynie Borkowskiej i Andżelice Gabrysiak.

 

* * *

 

Udział w projekcie „Rozwiń skrzydła” pozwolił mi spełnić marzenia o lataniu, o samodzielnym wzbiciu się w powietrze, tam gdzie nie ma barier i gdzie wszyscy jesteśmy równi.  A świadomość, iż mimo niepełnosprawności jestem w stanie robić coś, co robią nieliczni nawet wśród osób sprawnych, pozwala mi dowartościować się, podnieść swoją samoocenę. Udział w projekcie dodaje skrzydeł, motywuje do działania, dodaje większej śmiałości i odwagi w życiu codziennym.

 

Nagle uświadamiasz sobie, że wiele barier, z którymi sobie wcześniej nie radziłeś jest do pokonania, że wiele przeszkód jest tylko w naszych głowach i my je wyolbrzymiamy i najczęściej poddajemy się nawet nie próbując.

 

Moja przygoda z lataniem wpłynęła także na moje najbliższe otoczenie, rodzinę, znajomych. Zaczęli inaczej postrzegać niepełnosprawność. Wcześniej wielokrotnie słyszałem „myśl realnie… to nie dla ciebie… przecież jesteś niepełnosprawny…”, natomiast obecnie częściej słyszę słowa motywujące i wspierające „próbuj, dasz radę!”.

 

Powietrze to mój żywioł, chcę latać i będę dążył do tego by w rezultacie uzyskać uprawnienia lotnicze. To jest mój cel i chcę pokonywać wszelkie bariery by go osiągnąć i się nie poddam!!

Stashek Żukowski

* * *

 

Bardzo mi się podobało i chciałbym kontynuować swoją przygodę za rok na następnym etapie 🙂 Fajnie jest bawić się w coś takiego jak paralotniarstwo nie sądziłem, że jako niepełnosprawny na wózku będę w stanie coś takiego robić. Po wypadku ogólnie szukam swojego miejsca i jakichś nowych pasji i być może ją odnalazłem 🙂

Sławek Żuk

* * *

 

Zachęcamy gorąco do wysłuchania audycji „Niepełnosprawni rozwijają skrzydła”, która była emitowana 1 lipca br. w Programie Trzecim Polskiego Radia. Paulina i Sławek – uczestnicy naszych poprzednich obozów opowiadali jak oni rozwijali skrzydła. Naprawdę warto posłuchać, zapraszamy. Audycja TUTAJ

 

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON i 1% podatku

 

Brak komentarzy

Napisz swój komentarz

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 - podajdalej.org.pl