#Arteterapia2024 Biblioterapia

Książka, takie proste słowo, a tyle się w niej mieści. Jest niezwykłą przygodą i podróżą. Ma terapeutyczną moc, którą można wykorzystać zarówno w pracy z dziećmi jak i dorosłymi.

 

Przekonali się o tym nasi uczestnicy, którzy w miniony weekend pracowali na Warsztatach Biblioterapii. Dowiedzieli się co to takiego biblioterapia, jakie są rodzaje bajek terapeutycznych, jak przygotować scenariusz zajęć biblioterapeutycznych. Tworzyli własne bajki terapeutyczne, z usłyszanych treści książkowych powstawały piękne i kolorowe obrazy. A także malowali, wyklejali, sznurkowali, bindowali a wszystko po to by powstały wyjątkowe i praktyczne książeczki sensoryczne.

 

Dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie i chęci ♥️

Dziękujemy Oli Tomkowiak za zaszczepienie swojej miłości do książki, za wiedzę i za niesamowitą energię, którą zarażała nas wszystkich ♥️

Alicjo dziękujemy za Twoją pomoc podczas warsztatów ♥️

Za gościnę dziękujemy #DomZemelki Konin. Tu płynie energia ?

 

A tu kilka słów od samej prowadzącej warsztat Oli Tomkowiak

„Cytując popularną encyklopedię internetową Wikipedię –„ książka to dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.

Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój.”

Książka towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Jest źródłem poznawania świata, nauki, buduje system wartości. Jest formą spędzania wolnego czasu, rozrywki.

Dla osób niewidomych i słabowidzących, a także niepełnosprawnych intelektualnie obok audiobooków, ciekawą formą poznawania świata jest książka dotykowa. Książki dotykowe rozwijają wyobraźnię, pozwalają dotykiem poznać niezwykłe historie, ilustracje książek. Dotykając różne faktury rozwijajmy zmysł dotyku, uwrażliwiamy. Tworząc takie książki wspólnie z podopiecznymi pobudzamy kreatywność, rozwijamy wyobraźnię, stymulujemy zmysły, promujemy czytelnictwo a także integrujemy się.

Tą formę wyrazu tworzyliśmy na naszych warsztatach. Uczestnicy w swojej pracy wykorzystywali różne materiały m.in. filc, piankę plastyczną, wstążki, ruchome oczka, kolorowy papier, bibuły, papiery o różnych fakturach, a także słowo pisane. Do tego dołożyli garść swojej pomysłowości oraz wyobraźni i z warsztatów wyjechali z gotowym materiałem do pracy.

Takie są moje warsztaty- to zbiór inspiracji, baza materiałów, by po powrocie do pracy móc zarażać miłością do książek swoich podopiecznych.

Był to niezwykły i twórczy czas, ponieważ biblioterapia przy wykorzystaniu technik arteterapeutycznych to doskonała metoda do pracy z dziećmi jak i dorosłymi. To pokazanie, że słowo jest cały czas żywe. Poznajemy książki od innej strony, bawimy się słowem w nich zawartym. Podczas moich warsztatów wzajemnie od siebie czerpiemy i dzielimy się doświadczeniem, przy wykorzystaniu mocy książek.

W oczekiwaniu na kolejne odkrywanie świata książek”

Aleksandra Tomkowiak- pedagog specjalny, biblioterapeuta

 

#Arteterapiadrogądotwórczejintegracji projekt współfinansowany ze środków PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Kwota dofinansowania214866,00 zł

Całkowita wartość 268 686,00 zł

 

Piękno z nauką – cudowne połączenie ??♥️

 

Komentarze są wyłączone.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - podajdalej.org.pl