#Arteterapia  Warsztaty teatralne – dwa teatry

Projekt „Arteterapia – Drogą do Twórczej Integracji” Fundacji Im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ cieszy się wśród instruktorów i terapeutów pracujących z osobami z niepełnosprawnościami ogromnym zainteresowaniem. Wielu z nich wraca do Konina co roku, by wziąć udział w kolejnych warsztatach.

 

Uczymy się od najlepszych i badamy oczekiwania terapeutów i instruktorów z całej Polski. Tak powstał pomysł na warsztaty teatralne – teatr cieni oraz czarny teatr.

 

W weekend 11-13.10.2019 w zaprzyjaźnionym Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie kilkunastu wielbicieli teatru spotkało się  na warsztatach prowadzonych przez Wojciecha Kotylaka –  praktyka tych dwóch form teatralnych. Przez 3 dni poznawaliśmy tajniki teatru – formy, dobór odpowiednich materiałów, dobór oświetlenia. Na początku nieco teorii, ale te warsztaty to przede wszystkim  praca w grupach nad krótkimi etiudami.

 

Wojciech Kotylak to nie tylko  wielki pasjonat teatru, chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami oraz bardzo praktycznymi wskazówkami. Burza mózgów, ramowy scenariusz, który ewaluował i wspólne działanie. W teatrze cieni jest miejsce dla każdego – od osoby pilnującej zmiany świateł po osoby tworzące oraz poruszające postaciami aż po dobór muzyki podkreślającej charakter opowieści. Jedna z grup tworzyła zakończoną szczęśliwie historię porzuconego psa, natomiast druga historia to opowieść dojrzałej kobiety o miłości.

 

Walizki pełne były różnych materiałów, które fantastycznie wypadały w świetle ultrafioletowym. Na zaciemnionej scenie – w czarnych ubraniach widoczne były jedynie elementy naszych sylwetek oraz rekwizytów. Czerwony Kapturek i Królowa Śniegu w nowych odsłonach – było energetycznie, zabawnie i magicznie.

Ważnym uzupełnieniem warsztatów były wieczorne pokazy filmowe w Blues Hostelu.

Podczas podsumowania wiele osób podkreślało profesjonalizm prowadzącego, pozytywną energię grupy oraz to że warsztaty były ogromną inspiracją do wykorzystania tych technik teatralnych w pracy z podopiecznymi.

 

Dziękujemy za twórcze, fenomenalne spotkanie z teatrem.

Anna Klechniowska

 

 

Projekt współfinansowany przez PFRON oraz 1% podatku.

 

 

 

Komentarze są wyłączone.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 - podajdalej.org.pl