ARTETERAPIA. Czerpać moc z teatru

Od kilku miesięcy instruktorzy i wolontariusze pracujący z osobami z różnymi niepełnosprawnościami mają okazję do uczenia od najlepszych. Projekt „Arteterapia Drogą Do Twórczej Integracji” to pięć cykli warsztatowych powadzonych przez specjalistów, dla których arteterapią jest życiową pasją. Na warsztatach organizowanych prze Fundację Im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ spotkali się już entuzjaści plastykoterapii, choreoterapii, dramy stosowanej i biblioterapii. Nadszedł czas na pierwszy w tej edycji i pierwszy w historii projektu warsztat Teatroterapii.   W ostatni weekend września (28-30.09.2018) spotkały się w Koninie osoby już pracujące lub dopiero planujące pracować z podopiecznymi tą metodą.

 

 

 

Terapia przez sztukę? Tak, w tym przypadku człowiek teatru i twórca Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku Michał Stanowski odkrywał przed nami leczniczą moc teatru, jego wielki potencjał.  Poprzez obcowanie ze sztuką, teatrem osoby z niepełnosprawnością zyskują możliwość wglądu we własne uczucia. Pobudza większą otwartość, rozbudza kreatywność. Aktorzy mają poczucie współtworzenia, ważności tego, co dzieje się podczas czasami wielu tygodni prób.

 

 

Michał Stanowski – „Każda grupa, z którą pracuję jest inna, wyjątkowa. Wiele zależy zarówno od oczekiwań grupy jak i jej zaangażowania. Oczywiście również od świadomości tego, że Instruktor nie jest tym, który wie wszystko i przekazuje dalej.  Praca nad spektaklem powinna być drogą, jaką pokonuje wspólnie z uczestnikami.  Spektakl nie jest najważniejszy, ale to, co zmienia się w samych podopiecznych. Na pewno przestrzegałbym przed infantylizowaniem spektakli, w którym występują dorosłe osoby niepełnosprawne. A z drugiej strony przed ‘filozofowaniem’ teatru terapeutycznego, czyli pracą nad takim spektaklem, który nie jest zrozumiały dla aktorów w nim występujących. To może zaspakaja ambicje instruktora, ale przecież nie o to chodzi.  Te warsztaty to również wzajemne uczenie się od siebie samych instruktorów.  Cieszę się, że mogę pracować z kreatywnymi, pełnymi energii osobami zafascynowanymi teatrem terapeutycznym”.

 

Joanna zwróciła uwagę na wiele ciekawych zabaw integracyjnych, zadań dramowych. „To wspaniałe uzupełnienie działań nad spektaklem. Pozwalają otworzyć się, zyskać więcej śmiałości, integrują i ułatwiają wejście w role. Pracuję nad spektaklem z osobami niepełnosprawnymi, więc wszystko to, czego się tu dowiadujemy jest dla mnie ważne. Bardzo ciekawe warsztaty i świetny prowadzący.”

 

Dla Anety były to również bardzo ciekawe i kreatywne warsztaty, ważne dla niej było to, że omawiane były błędy, jakie instruktorzy mogą popełniać podczas pracy z uczestnikami. Szczególnym momentem było dla niej wejście w rolę, towarzyszyły temu ogromne emocje. Wyjątkowe doświadczenie i świadomość, że ta scena ( Stalin – mężczyzna proszący o wolność dla żony) mogła zdarzyć się naprawdę. „Warsztaty dały mi emocjonalnego kopa – to pracy, do działania. Polecam udział w warsztatach Teatroterapii.”

 

Monika „Dopiero zaczynam swoją przygodę z teatroterapią, warsztaty bardzo mi się podobają. Fajna grupa i nowe wyzwania. Od poznania, czym jest Teatroterapia, jak nią pracować, na co zwracać szczególną uwagę podczas pracy z uczestnikami.  Podoba mi się różnorodność: zabawy integracyjne, drama, nauka i wspólne śpiewanie piosenek.”

 

Andrzej dodaje „Pierwszy raz biorę udział w takich warsztatach, są takie jak oczekiwałem. Bardzo profesjonalne, prowadzący przekazuje nam swoją wiedzę i doświadczenie w sposób zrozumiały i ciekawy. Bardzo wiele zyskuje będąc na warsztatach, z pewnością to, czego tu się nauczyłem wykorzystam w swojej pracy zawodowej.”

 

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach Teatroterapii!

Z Michałem Stanowskim i uczestnikami warsztatów Teatroterapii rozmawiała Anna Klechniowska

Brak komentarzy

Napisz swój komentarz

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 - podajdalej.org.pl