Teatralni w Lublinie

Marzenia się spełniają, spełniły się i nasze – teatralne.

 

W dniach 12-14 maja 2017 Teatralni z PODAJ DALEJ reprezentowali Wielkopolskę na Międzynarodowym festiwalu Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.

W marcu zakończył się projekt Teatralni z Podaj Dalej.  Dwie grupy aktorskie – z Konina i z Goliny zaprezentowały dwa różne spektakle na motywach baśni Jana Chrystiana Andersena „Krzesiwo” Oba spektakle zostały bardzo ciepło przyjęte, to zachęciło nas do tego by pójść krok dalej. Takim milowym krokiem miał dla grupy z Goliny zostać udział w XXVII Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych w Lublinie.  Po wysłaniu płyty ze spektaklu oczekiwaliśmy na decyzję komisji i …..Jedziemy! Kilka tygodni minęło bardzo szybko, spektakl wymagał skrócenia, więc powstało w pewnym sensie nowe przedstawienie. Aktorzy z Goliny mają za sobą już kilka doświadczeń teatralnych i ogromny potencjał, więc pod okiem reżysera Przemka Góralskiego, instruktorki teatralnej Iwony Grześkowiak oraz odpowiedzialnej za oprawę muzyczną Asi Janikowskiej próby były bardzo owocne.

 

I wreszcie nadszedł czas wyjazdu – piątek 12.05. Wyruszyliśmy z Konina w samo południa i po dość długiej podróży, pełni emocji oczekiwali sny na nasze, 5 choć właściwie 25 minut.  W sobotę po przygotowaniach w garderobie pełni energii czekaliśmy na naszą kolej- jeszcze tylko podwieszenie naszego fantastycznego drzewa – jedynego elementu scenografii i występ czas zacząć. Każdy z aktorów dał się siebie 100%, W naszym spektaklu było niewiele tekstu, wszystko, co ważne aktorzy musieli wyrazić ruchem, gestem, mimiką. Kilka scen naszego spektaklu to dla aktorów możliwość wyrażenia różnych emocji – od gniewu po miłość. Publiczność doceniła nasz występ gromkimi brawami. Po omówieniach spektakli instruktorzy poszerzali tez swoją wiedzę o tym jak pracować z grupami teatralnymi, aby spektakle były jak najciekawsze. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu organizatorów – Państwa Anety i Michała Stanowskich. Bardzo serdecznie dziękujemy.

 

 

Ledwie opadły emocje po spektaklu, a już czekało nas Wielkie Bębnienie, – czyli 700 bębnów na 700 lecie Lublina. Z rynku Starego Miasta ruszyła parada bębniarska – większość to uczestnicy Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. W rytmie bębnów i bębenków przeszła przez centrum miasta pod zamek i tu spotkali się z drugą grupą bębniarzy. Była moc!

 

 

Jeszcze tylko jedna noc, poranne spektakle i uroczyste zakończenie w cygańskim klimacie (życie cygańskie to motyw przewodni tej edycji Przeglądu). I ten moment na scenie – wyróżnienie za debiut dla Teatralnych z Podaj Dalej. Radość i trochę żal, że to już koniec. A może jednak początek… W słoneczną niedzielę wyjeżdżaliśmy z Lublina w równie słonecznym nastroju. Aktorzy na gorąco dzielili się swoimi emocjami:

 

Aga – Bardzo się cieszę, że pomogliśmy się pokazać, było dużo emocji, wszyscy klaskali. Nasze przedstawienie się podobało. Chciałabym jeszcze raz pojechać na taki przegląd.

 

Edyta – Występowaliśmy na dużej scenie, to było trudniejsze, ale bardzo mi się podobało.  Lubię się zmieniać, miałam natapirowane włosy – byłam wiedźmą. Podobała mi się bardzo parada, ludzie robili nam zdjęcia, było bardzo głośno i wesoło. Lubię takie duże wydarzenia, w następnym przedstawieniu chciałabym być  clownem. Dwóm Arkom podobało się to, że mieli ciekawe role, było ciekawie. Także to, że mieliśmy wyjątkowe, podwieszane drzewo.

 

Karolina – Fajnie jest być Królową, było super i wszystko mi się podobało. Spełniło się moje marzenie.

 

Paweł – dziękuję pani Iwonce, Pani Ani, Pani Asi, Panu Przemkowi za wspaniały wyjazd, chciałbym żebyśmy pojechali na inne przeglądy. Bardzo mi się podobały te trzy dni w Lublinie.

 

Emma zwróciła uwagę na to jak ważne to było doświadczenie, na piękne spektakle, atmosferę. Na to, że jeszcze wiele pracy przed nami.

 

 

Wszyscy byli zgodni, ze dopiero się rozkręcamy, a wyjazd był bardzo udany. Byliśmy dumni z tego, że reprezentowaliśmy Wielkopolskę. Atmosfera była cudowna, obejrzeliśmy różne przedstawienia i jedno jest pewne – wrócimy jeszcze do Lublina. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki.

Dziękujemy Panu Bartkowi, naszemu fantastycznemu i bardzo pomocnemu kierowcy.
Nasz wyjazd był możliwy dzięki pomocy Miasta Konina, Gminy Golina oraz wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych. Pięknie dziękujemy!

Anna Klechniowska

Fotorelacja na: https://www.facebook.com/FundacjaPodajDalej/

 

Pierwszy komentarz do artykułu “Teatralni w Lublinie”

  1. Dominika Jedlikowska
    Maj 26, 2017 o 2:24 pm #

    Cieszę się, że byliście w Lublinie na naszym przeglądzie. Dziękujemy za miłą relację. Już teraz zapraszamy na nasz przegląd również za rok 🙂

Napisz swój komentarz

Musi być zalogowany aby dodać komentarz.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 - podajdalej.org.pl