Niepełnosprawny Może Więcej. Warto znać swoje prawa

Warsztaty aktywizacyjne skierowane do uczestników projektu Niepełnosprawny Może Więcej mają na celu poszerzenie wiedzy, pobudzenie aktywności i umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce.

Za nami między innym warsztaty, na których budziliśmy swoją kreatywność, teraz przyszedł czas na ulgi i uprawnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo w stopniu znacznym. Warto znać swoje prawa – to niby oczywiste, ale nie zawsze znamy wszystkie przysługujące nam uprawnienia i dlatego nie korzystamy z nich. Każdy z poruszanych tematów budził gorącą dyskusję, uczestnicy wspominali swoje doświadczenia związane z orzekaniem. Poruszaliśmy również kwestie wsparcia finansowego, zasiłków czy możliwości skorzystania z projektu Aktywny Samorząd. Prawie wszyscy z uczestników warsztatów skorzystali z tego programu zyskując dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, technicznych czy turnusów rehabilitacyjnych.

 

Z dyskusji wywiązał się temat podróży i licznych utrudnień podczas korzystania z komunikacji PKP lub PKS, ale także zniżek znacznie obniżających koszty samodzielnej podróży bądź podróży z opiekunem. Warto pamiętać, że zniżki w komunikacji miejskiej lub jej brak uzależniony jest od ustalonych przez firmę przewozową lub samorząd. Z przemieszczaniem ściśle związana jest Karta Parkingowa. Korzystając z własnego, czy użyczonego samochodu możemy mając ją znacznie wygodniej podróżować.

Dla obecnego i przyszłego pracownika z niepełnosprawnością i jego pracodawcy ważne są takie kwestie jak skrócony czas pracy, prawo do korzystania ze zwolnień czy dodatkowy urlop.

Osoby niepełnosprawne mają też prawo do niektórych bezpłatnych usług Poczty Polskiej, obsługi poza kolejnością – np. w niektórych marketach czy bezpłatnych wejść do państwowych muzeów.  Ponieważ już za chwile wakacje kilkoro z nas wspominało lot samolotem i kwestie związane z obsługą osób niepełnosprawnych na lotniskach. 

 

Ale zanim wakacje…..kolejne warsztaty już we wtorek 16 maja 2017. Do zobaczenia!

 

 

Anna Klechniowska i Katarzyna Piechocka 

Brak komentarzy

Napisz swój komentarz

Musi być zalogowany aby dodać komentarz.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 - podajdalej.org.pl